szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Kell nekünk egy újabb ellenség? - tette fel a kérdést Armin Laschet, a CDU kancellárjelöltje miután meghallotta, hogy Joe Biden amerikai elnök USA-EU-szövetséget szeretne Kína ellen. A Politico szakértője szerint Brüsszel jobban kezeli a kínai kérdést, mint Washington.

Az USA nem érti , hogy az Európai Unió nem akar konfrontációt Kínával, mert megvan a saját elképzelése, amely ráadásul működik - erről írt a Politico brüsszeli kiadásának Bruno Macaes geopolitikai szakértő, aki éveket töltött Kínában. A szerző kiemeli: Brüsszelben már 2019-ben kidolgozták a tervet a pekingi kapcsolatra - amikor Donald Trump elnök csapongva hol jóbarátnak nevezte Hszi Csinping elnököt, hol pedig szankciókat vezetett be Kína ellen. Az uniós Kína-terv lényege az, hogy

ketté kell választani a politikai és a gazdasági szempontokat.

Ennek megfelelően nem stratégiai ellenfélnek tartja Brüsszel Kínát, mint az USA hanem rendszerszerű riválisnak, amellyel vígan lehet kereskedni, miközben az Európai Unió elítéli az emberi jogi visszaéléseket Hongkongban vagy ujgur földön.

Pekingben sem értették az uniós elképzelést. A kínaiak nem választják külön a politikai és a gazdasági szempontokat, ezért nem tudtak mit kezdeni az EU diplomáciájával - írja a szerző, aki akkor épp a kínai fővárosban élt. Pekingben meglepődtek azon, hogy Brüsszelnek saját diplomáciai menetrendje van. Különösen amikor megérkezett az ultimátum: kössük meg végre a beruházásvédelmi egyezményt, amelyről már öt éve tárgyalunk - eredménytelenül. A határidő 2020 vége volt, és az egyezményt alá is írták, méghozzá komoly kínai engedményekkel.

Mindebben döntő szerepe volt Angela Merkel német kancellárnak, aki a járvány előtt minden évben legalább egyszer ellátogatott Kínába, amely Németország és az EU legnagyobb kereskedelmi partnere.

A brüsszeli elképzelésnek természetesen másik oldala is van: az egységes piac elvét nem sérthetik az olyan politikai differenciák a tagállamok között, mint amelyek a magyar illetve a lengyel kormányt szembeállítják Brüsszellel.

Vagyis egyetlen tagállam sem játszhatja el Peking trójai falovának szerepét az Európai Unióban.

Peking mindenáron meg akarja torpedózni az USA-EU szövetséget Kínával szemben

A kínaiak azért adtak engedményeket a beruházásvédelmi egyezményben, mert abban bíztak, hogy az EU élből elutasítja Biden szankcióit Peking ellen. Nem ez történt.

Idén márciusban Brüsszel csatlakozott Washingtonhoz és Londonhoz elítélve az emberi jogok megsértését ujgur földön. Pekingben dührohamot kaptak - írja a geopolitikai szakértő. Hszi Csinping elnök fel akarta mondani a beruházásvédelmi egyezményt. Miért ? Korábban Kína első embere mindent megtett az egyezmény aláírásáért. Úgy érezte : az EU átverte őt!

Cuj Hungcsien akadémikus, a pekingi vezetés befolyásos tanácsadó így indokolt a szerzőnek: "stratégiai partnerek nem alkalmaznak szankciókat egymással szemben". Pekingben a beruházásvédelmi egyezményt is politikainak tekintették, noha az EU azt igyekezett kizárólag gazdasági színben feltüntetni.

A szerző alapgondolata az, hogy Brüsszel jobban látja a Nyugat és Kína viszonyát, mint Washington vagy maguk a kínaiak. Pekingben persze nagyon is jól értik a szisztematikus rivalizálást, hiszen maguk is ezt csinálják, de a diplomáciában nem választják szét a politikai és a gazdasági szempontokat.

Pekingben a piac és az állam összeolvad, ha külföldi kapcsolatról van szó. Érdekes módon ugyanez a helyzet az USA-ban is - írja a szakértő a Politicóban azt hangsúlyozva: a kínaiaknak meg kell érteniük, hogy Európával csak az európai szabályok szerint kereskedhetnek. Pekingből már meg is jött az üzenet: folytassuk a tárgyalásokat!" Mi nagyon nyugodtak vagyunk" - mondta egy magát megnevezni nem kívánó, magasrangú, Kínával foglalkozó uniós tisztviselő a Politiconak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!