szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ennyi pénzt vár el Franciaország legnagyobb chipbeszállító cégének főnöke Brüsszeltől. Cége, a Soitec, amely részben kínai tulajdonban van, évente 7 milliárd euróért állít elő szilikonlapkákat a chipekhez.

Brüsszel válaszára várunk – így nyilatkozott a Financial Timesnak Paul Boudre, a Soitec elnök-vezérigazgatója, aki szerint nagyon is lehetséges az, hogy az Európai Unió önálló szereplő legyen a globális chippiacon, de ehhez mélyen a zsebébe kell nyúlnia. A szakember szerint 20 milliárd eurós támogatásra lenne szükség a fejlesztéshez. Az Európai Unió célja az, hogy megduplázza a chipgyártást 2030-ig, és elérje a globális piac 20%-át.

Thierry Breton, az Európai Unió ipari biztosa korábban úgy nyilatkozott a Financial Timesnak, hogy a helyreállítási alap 800 milliárd eurójából futja erre is. Csakhogy a mai napig nem sok történt ezen a téren, miközben az USA összehozott egy 52 milliárd dolláros csomagot ugyanerre a célra.

Boudre elnök-vezérigazgató szerint a nagy európai chipgyártóknak – Bosch, Infineon, ST Microelectronics – ugyanilyen nagyságrendű állami támogatásra lenne szükségük ahhoz, hogy növelni tudják az Európai Unió részesedését a globális chippiacon.

A téma felmerült az Európai Bizottság elnökének szerda reggel az Európai Parlament előtt tartott évértékelő beszédében is. Ursula von der Leyen arról beszélt, Brüsszel célja, hogy erősítse az európai gyártási kapacitásokat, de azt nem részletezte, miként.

Egyre kisebb chipeket kell előállítani

"Ha lemegyünk a 22 nanométeres chipekről a 10 nanométeresekre, akkor megvan a technológia és a kapacitás" – hangsúlyozza a francia főnök. A Financial Times hozzáteszi, hogy már 2 nanométeresre is le tudják kicsinyíteni a chipeket. Ezek jóval hatékonyabbak, gyorsabbak, de épp ezért jóval drágábbak is. Az ilyen minichipeket jórészt Kínában, Tajvanon, Japánban és az USA-ban gyártják.

Boudre szerint a chipek jelentik az aranyat a modern gazdaságban, azt, amit az olaj és a földgáz jelképezett az elmúlt korszakban. A felértékelődést ő maga is megtapasztalta: a francia high-tech cég részvényeinek az árfolyama egyharmadával emelkedett a globális chiphiány kialakulása után.

A kínaiak már itt vannak Európában

A Soitec mögött egy olyan alap áll, amely két állam tulajdona: Franciaországé és Kínáé. A cég 90%-ban exportálja termékeit Franciaországból, és a szállítmányok 65%-a az EU-n kívülre megy.

A Financial Times nem említi, de Pekingben is óriási chipfejlesztési programot fogadtak el, hogy kivédjék az amerikai szankciók hatását. Mindenki titkolózik, mert stratégiai kérdésről van szó.

Ezért nem hiszi a Financial Timesnak nyilatkozó szakértő, hogy a 20 milliárd eurós támogatás megoldaná az Európai Unió chipproblémáit. Chad Brown, a Peterson világkereskedelmi kutatóintézet szakértője szerint éles verseny alakulna ki a piacon "a hadiipari szektorral".

Ennek ellenére a Soitec elnök-vezérigazgatója kitart amellett, hogy egy 20 milliárd eurós támogatási csomag versenyképes chipágazat kiépítését eredményezné az Európai Unióban – írja a Financial Times.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!