szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az e heti HVG-ben megvizsgáljuk, hogy a paksi atomerőmű bővítésének esélyeit hogyan befolyásolhatja az ukrajnai háború.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Már az orosz–ukrán háború kitörését megelőzően olyan hírek kaptak erőre, hogy a magyar kormány kihátrálni készül a paksi bővítés mögül. Ezt követően, az Ukrajna megtámadására adott szankciók tárgyalása során a magyar fél azonban arra igyekezett ügyelni, hogy a magyar energiaellátás ne sérüljön.

A magyarok tanácstalanok voltak, három hete például úgy utazott ki a külügyminiszterek csúcstalálkozójára a magyar küldöttség, hogy a tagjainak fogalma sem volt róla, hogy a tárgyalandó előterjesztés érinti-e, illetve mennyire az energiaellátást, holott arról a csomagról volt szó, amelyről egy nappal korábban az uniós tagállamok vezetői Orbán Viktorral együtt tárgyaltak – írja a HVG.

Mostanra kitisztult a kép: a kormány azt az álláspontot képviseli, hogy a szankciós intézkedések nem blokkolják közvetlenül a paksi beruházást, az menetrend szerint zajlik tovább. Azonban teljesen nem szabad figyelmen kívül hagyni az olyan kezdeményezéseket, mint amilyen az Európai Parlament által elfogadott állásfoglalás, amelyben a Roszatom bojkottjára hívják fel a tagállamok figyelmét. Ilyen körülmények között nincs a kormány ellenére a komótos tempó, amíg teljesen ki nem tisztul a kép.

A további részleteket a csütörtöki HVG-ben megjelenő „Túlélési üzemmód” című cikkünkben találják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Vállalkozás

Jó lenne kirakni az oroszokat a paksi bővítésből, és úgy tűnik, nem lenne nehéz

Ha a Paks II. kivitelezési szerződésének titkosított része olyan, mint az üzemeltetés-támogatási, akkor könnyen fel lehet bontani, csak politikai akarat kell hozzá. Kérdés, mennyi bánatpénzt kellene fizetni a Roszatomnak, de az ismert szerződések és szerződésrészek alapján ezek elég kedvező kontraktusok. Paks I. üzemidő-hosszabbításával idő is lenne más kivitelezővel megvalósítani a bővítést. Az ukrán háború miatt egyre szaporodnak az érvek a Roszatom kidobása mellett.