szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az ok: a koronavírus miatti lezárások, melyek ezúttal az ország politikai központját, Pekinget és gazdasági centrumát, Sanghajt érintik.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

36,2 százalékot mutatott a Caixin menedzserindex áprilisban. Ez komoly visszaesés, mert az előző hónapban még 42 százalék volt. Nem mintha az jó eredménynek számított volna, hiszen ha az index nem éri el az 50 százalékot, akkor baj van: a gazdaság nem előre megy, hanem hátra – írja a CNN.

Néhány közgazdász már azt jósolja, hogy a GDP-növekedés mínuszban lesz a második negyedévben. Ha ez bekövetkezik, akkor igen rossz hírt jelent Hszi Csinping elnöknek, mert ősszel ül össze a Kínát kormányzó kommunista párt kongresszusa, melyen az államfő szeretné bebetonozni a hatalmát. Csakhogy ehhez sikereket kellene felmutatni mind a járványkezelésben, mind pedig a gazdaságban.

A zéró tolerancia miatt azonban a járványkezelés csapdában van. A járvány ellen küzdő bizottság vezetője bevallotta, hogyha Sanghajt nem zárták volna le, akkor olyan sokan kaptak volna fertőzést, hogy az egészségügyi rendszer összeomlott volna. Az ok az, hogy a kínai oltások nem hatékonyak a 60 plusz lakosságnak.

A pekingi vezetés tisztában van a problémákkal

Személyesen Hszi Csinping elnök jelentett be nagyszabású infrastruktúrafejlesztési-programot, hogy ezzel dinamizálhassa a világ második legnagyobb gazdaságát. Pekingben egy háromnapos tanácskozáson azt közölték a technológiai óriások vezetőivel, hogy vége a vegzálásnak, nyugodtan foglalkozhatnak a biznisszel.

A morózus hangulat jól érzékelhető volt a május elseje körüli ötnapos munkaszüneti időszakban. Máskor ez óriási pezsgést hoz az egész szolgáltató szektorban. Csakhogy most Kínában 180 millió ember él lezárt körzetekben, ahol a turizmus egyáltalán nem képzelhető el. Sanghajban március 28-án kezdődött meg a nagy lezárás, és a város 26 millió lakosa közül 8 millió még mindig lakásában zárva próbálja meg túlélni a Covid-járványt. Így érthető, hogy teljes kudarccal zárult a május elsejei turista szezon: 43 százalékkal költöttek kevesebbet a turisták, mint tavaly. Ez 64,7 milliárd jüant, vagyis 9,8 milliárd dollárt (mai árfolyamon mintegy 3500 milliárd forintot) jelentett.

Másutt a fizetőképes kereslet okoz gondot: „A cégeknek egyre nehezebb áthárítani az áremelkedést a fogyasztókra. Ezért inkább elbocsátásokkal akarják megoldani a problémáikat" – nyilatkozta a CNN-nek a Caixin Insight Group vezető közgazdásza, Vang Zse.

Ezek után nem csoda, hogy a Fitch is arra az álláspontra helyezkedett, amely recessziót jósol Kínában. A második negyedévben negatív lehet a GDP-mutató. Ilyen nem történt csak akkor amikor, Kínában kitört a koronavírus-járvány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!