Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az Európai Bizottság pénteken az uniós tagállamokkal megosztott frissített iránymutatásában megerősítette korábbi állásfoglalását, miszerint az uniós szankciók nem akadályozzák meg a vállalatokat abban, hogy fizessenek az orosz gázért – feltéve, hogy ezt a meglévő szerződéseikben megállapított pénznemben teszik, és a tranzakciót a pénznem kifizetésekor teljesítettnek nyilvánítják, tudta meg a Reuters.
A bizonytalanság abból fakadt, hogy a vállalatok nem tudták, hogy ha a Gazpromnál lévő számlájukra az előre megbeszélt pénznemben teljesítenek, majd ezt az összeget a Gazprom az orosz központi banknál rubelre váltja, megsértik-e a szankciókat. Az uniós vállalatoknak az orosz gázipari óriással, a Gazprommal kötött szerződései szinte mind euróban vagy dollárban vannak.
Múlt hónapban úgy foglalt állást a Bizottság, hogy az uniós vállalatok fizethetnek rubelben az orosz gázért, amennyiben tartják magukat bizonyos feltételekhez.
Oroszország a múlt hónapban leállította a gázszállításokat Lengyelország és Bulgária irányába, miután nem voltak hajlandók eleget tenni rubelfizetési követeléseiknek. Több uniós kormány és nagy importőr is egyértelműsítést várt Brüsszeltől a rubelfizetéssel kapcsolatos kérdésekben.
A vállalatok tegyenek "egyértelmű nyilatkozatot" arról, hogy amikor euróban vagy dollárban fizetnek, akkor a meglévő szerződésekből eredő kötelezettségeiket teljesítettnek tekintik – áll a Reuters által látott iránymutatásban. Így az a vállalat, amelyik euró vagy dollár befizetésével teljesíti kötelezettségeit elkerülheti, hogy a szankciók alá vont, a pénznemek közti átváltást lebonyolító orosz központi bankkal kelljen kapcsolatba kerülnie.
"Alapvető álláspontunk változatlan. A március 31-i orosz rendeletben meghatározott fizetési forma sérti az uniós szankciókat, de az uniós vállalatok számára rendelkezésre állnak olyan lehetőségek, amelyekkel a korábban aláírt szerződéseknek megfelelően továbbra is euróban vagy dollárban fizethetnek" – nyilatkozott a Bizottság szóvivője.