szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Sok gyógyszertárban hiába keresnek a szülők lázcsillapítót a gyereknek, pedig a Covid 40 fokos lázat is okozhat. Hogy alakulhat ki hiány ilyen fontos gyógyszerből az Európai Unió meghatározó országában, és mennyire egyedi a probléma?

“A paracetamol szuszpenzió már az év eleje óta hiánycikk” - mondja egy gyógyszerész, aki sorolja: a gyerekeknek szánt Ibuprofenből is hiány van, ahogy orrsprayből is, és általában nagyon alacsony a készlet lázcsillapítókból.” Ami még rosszabb: remény sincs a javulásra. “Télen egyeztettünk a szállítókkal, akik most magyarázat nélkül törlik a megrendeléseket a gyerekeknek szánt lázcsillapítókból.”

Ez a berlini eset távolról sem egyedi, az egész országban ez a helyzet - írja a Deutsche Welle. Mit csinálnak a kétségbeesett szülők? A közösségi oldalakon keresnek információt vagy segítséget.

Miért nem szállítanak a gyógyszergyárak? Arra hivatkoznak, hogy rekord kereslet mutatkozik, miközben nem tudnak elég nyersanyagot beszerezni.

Infláció

A gyógyszergyárak nem szívesen vallják be, de a folyamatos áremelkedés az egyik fő oka annak, hogy hiány alakult ki több fontos gyógyszerből Németországban. Az egészségbiztosítók ugyanis a régi árat fizetik a gyógyszerekért, melyek előállítása ma sokkal több euróba kerül mint korábban. Itt van például a korábban említett folyékony paracetamol. Ennek ára ugyannnyi mint tíz éve: 1,36 euró egy palack. Ezért a paracetamol juice előállítása veszteséges, amit egyetlen cég sem vállal fel hosszú távon.

Ugyanez a helyzet alakult ki a Tamoxifen életmentő rákgyógyszerrel az év elején, amikor hiánycikké vált, noha ezt a mellrák elleni szert mással nem lehet pótolni. A német gyógyszerfelügyelet észlelte a problémát, és engedélyezte azt, hogy külföldről hozzanak be hasonló gyógyszereket. Csakhogy ez nem oldja meg az alapvető problémát. Az idei második félévben újra hiány várható ebből az életmentő gyógyszerből Németországban.

260 gyógyszer hiánycikk: ennyit tart számon a felügyelet Németországban. Vannak köztük antibiotikumok, pajzsmirigy-gyógyszerek, vérnyomáscsökkentők stb. Olyan is van köztük, amelyeket a kórházak kérnek, de hiába.

“Az alapanyagok kereskedelme globális. Gyakran előfordul, hogy csak egy vagy két cég kínál eladásra egy hatóanyagot - jórészt Ázsiában. Ezért aztán, ha leáll egy gyár Kínában a Covid-lezárás miatt vagy egy ország kiviteli embargót hirdet, akkor ezt a gyógyszergyárak mindenütt megérzik az egész világon” - mondja Ursula Sellering, a német gyógyszerészek szövetségének képviselője. “A paracetamol most hiánycikk a világpiacon, de ha a gyógyszertárban maradt készlet, akkor abból készíthetnek terméket a gyerekek számára”.

Hogy lehet megoldani a problémát? Andreas Burkhardt, a Teva vezérigazgatója szerint “fel kellene függeszteni a jelenlegi merev pénzügyi rendszert, amely kötött áron dolgozik. Be kellene engedni új szereplőket a piacra, hogy csökkenjen a gyógyszerhiány.”

Az egészségügyi minisztérium nem így látja a helyzetet. Meg akarja hosszabbítani a jelenlegi rendszer működését 2026-ig - írja a közszolgálati Deutsche Welle.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!