szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint az utánpótlás beszerzését a tagállamoknak közösen kellene elvégezniük, úgy hatékonyabb és olcsóbb is lesz.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

„Kifogy lassan az EU a fegyverekből” – mondta az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője egy uniós törvényhozók között zajló vitában. Josep Borrell szerint a tagállamok jobban tennék, ha koordinálnák a hadianyag-költéseiket, mert az Ukrajnának juttatott támogatások következtében, ha nem is ürültek ki teljesen a raktárak, nagy ütemben fogynak belőlük a fegyverek, amelyeket pótolni kell.

Borrell szerint a beszerzést pedig a legjobb közösen elvégezni, mert úgy olcsóbb lesz.

A politikus elismerte, hogy az Európai Uniónak már egy évvel ezelőtt, hónapokkal Oroszország inváziója előtt meg kellett volna kezdenie az ukrán fegyveres erők kiképzését, miután több tagország is indítványozta ezt. Ha az EU akkor reagált volna, „jobb helyzetben lennénk” – jelentette ki.

(The Guardian)

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Továbbra is a Donbaszra koncentrálnak az oroszok, az ukránok több települést is visszafoglaltak - a háború hétfői hírei

Az oroszok szeretnék mihamarabb lebonyolítani a két szakadár terület csatlakozásáról döntő „népszavazásokat", miközben Zelenszkij a déli területeken és a Donbaszon is katonai sikerekről számolt be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

Borrell az uniós védelmi politikáról: “Európának krízisre van szüksége, hogy reagáljon”

Újabb Ukrajnának nyújtott 500 millió eurós segélycsomagról, az európai védelmi együttműködés fejlesztéséről, a svéd és finn NATO tagság támogatásáról és a Maliban bekövetkezett katonai puccs következményeiről is tárgyaltak az EU védelmi miniszterei. Úgy tűnik, az ukrajnai háború fenyegetése új lendületet adott az európai katonai kooperációnak és a védelmi kiadások növelésének is, amik eddig nem számítottak prioritásnak.