szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már nem mernek annyira árat emelni a cégek.

Áprilisban az üzleti várakozások év eleji szintjükre süllyedtek, s kissé a fogyasztói bizalmi index is csökkent – írja közleményében a GKI. A gazdaságkutató – az EU támogatásával – végzett felmérése szerint az üzleti szektoron belül különösen az ipari és szolgáltató cégek várakozásai romlottak.

Az elmúlt hónapokban az üzleti szférán belül az egyes ágazatok hangulata meglehetősen hullámzóan alakult - emeli ki a GKI, hozzátéve, ehhez képest áprilisban csak az amúgy egyik legpesszimistább ágazat, az építőipar várakozásai javultak, igaz, egy hatalmas márciusi romlás után. A többi ágazatban viszont csökkent a bizalmi index értéke. A kereskedelmi bizalmi index az év eleji javulás után tovább csökkent, a szolgáltatói bizalmi index pedig visszatért a negatív tartományba.

Jó hír ugyanakkor, hogy a vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága tovább erősödött, így immár fél éve tart itt a pozitív trend, még ha ez nem is nagyon erős. Az egyetlen kivétel itt az építőipar. Csökkent ugyanakkor a lakosság munkanélküliségtől való félelme is.

Ami az áremelési törekvéseket illeti, itt is tovább folytatódott a fél éve tartó csökkenés. A kereskedelemben például a cégeknek már csak egynegyede készül áremelésre a következő három hónapban, míg árcsökkentést bő 10%-uk tervez (közel kétharmaduk nem kíván változtatni árain). Márciushoz képest az emelést tervezők aránya 13 százalékponttal kisebb lett, míg a csökkenést tervezőké nem változott. Áprilisban az áremelési szándék az építőiparban csökkent leginkább, legerősebb pedig a szolgáltató szektorban volt.

A fogyasztók is optimistábbak: öt évvel korábbi szintjére esett a fogyasztók inflációs várakozása. A magyar gazdaság jövőbeli helyzetének megítélése azonban az őszi-téli nagy javulás után áprilisban az üzleti szférában nem változott, a fogyasztók körében kissé romlott.

A GKI fogyasztói bizalmi index a február-márciusi, rendkívül alacsony szintről történt emelkedést követően kis mértékben csökkent. Áprilisban a lakosság saját pénzügyi helyzetét az előző hónaphoz hasonlóan értékelte. A lakosság a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető pénzét a korábbinál kissé kedvezőbbnek, de így is igen szerénynek értékelte. A jelenlegi megtakarítási helyzet megítélése áprilisban rosszabb lett, de a következő tizenkét hónapra vonatkozó vélemény kissé javult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!