szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány azt ígéri, hogy július 31-ig megtalálják az új embert, aki megfelelő a rektori pozíció betöltésére. Takáts Előd vezetői képességét az utóbbi időben többen is megkérdőjelezték az egyetemen, derült ki a hvg360 oknyomozásából.

Július végén távozik a Budapesti Corvinus Egyetem rektori pozíciójából Takáts Előd, de marad az egyetem tanára – közölte a Corvinus csütörtökön.

Azt, hogy ki lesz Takáts utódja, egyelőre nem jelentették be, a távozását azzal indokolták, hogy „a jövőben több időt szeretne szentelni az egyetemi vezetési és szervezési feladatok miatt szükségszerűen háttérbe szorult nemzetközi tudományos, közgazdaságtudományi és pénzügyi munkának és kutatásnak.”

Takáts Előd: A szólásszabadság ott kezdődik, hogy toleráljuk, amivel nem értünk egyet

Miért veszélyes, ha nem elég nyitott és sokszínű egy egyetem? Mi akadályozza meg, hogy Magyarország igazi fejlett ország legyen? Hogyan lehet elitegyetem a Corvinus úgy, hogy ne csak egy szűk elit számára legyen nyitott? És hol tart most az intézmény az efelé vezető úton? Takáts Előddel, a Corvinus Egyetem júniusban kinevezett rektorával beszélgettünk.

Az egyetem közleménye ugyanakkor hosszan méltatja a leköszönő rektor érdemeit, kiemelik például, hogy:

  • a Corvinus az elmúlt három évben megháromszorozta a legrangosabb tudományos folyóiratokban megjelenő kutatási publikációinak számát, ezzel közelebb került ahhoz, hogy 2030-ra a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban a gazdaság- és társadalomtudományi területen Közép-Európa vezető intézménye legyen;
  • az ő irányításával az intézeti struktúra stratégiai szempontok és egységes működési elvek mentén diszciplináris alapon újjászerveződött.

    Takáts Előd, a Corvinus rektora: "A legtehetségesebb diákok elvándorlása egy csendes nemzeti katasztrófa"

    A végzősök nyelvvizsga-kötelezettségének eltörlése differenciálni fogja a diplomák értékét - értenek egyet azok az egyetemi rektorok, akiket egyebek között arról kérdeztünk, milyen hatással lehet a felsőoktatásra a felvételi szabályok alig néhány hónapja bejelentett átírása, fel tudják-e venni a versenyt a legfelkészültebb diákokat elszívó külföldi egyetemekkel, és miért ódzkodnak az online oktatástól.

Ahogy korábban megírtuk, Takáts Előd 2021 augusztusában, Lánczi András távozása után került a Corvinus élére. Ő volt az, akinek a vezetése alatt tavaly tavasszal villámgyorsan átverték a Corvinus teljes belső átalakítását, amely sok oktatót felháborított.

A Corvinus Egyetem vezetése sikertörténetként mutatta be tavaly júliusban az egyetem 2019-es modellváltását és az utána lezajló intézményi változásokat is, a helyzet azonban távolról sem ennyire egyértelmű. Az egyetemről sok nagy hírű tanár távozott, a belső elégedettségi felmérések pedig már-már tragikus eredményt hoztak. Voltak, akik szerint ezért személyesen a rektor is okolható, akiről úgy gondolták, nem volt alkalmas egy ilyen intézet vezetésére, az operatív irányítás kicsúszott a kezéből.

A valós helyzetet feltáró írásunkat itt olvashatják:

 

Azokból, akik felálltak, összerakhatnánk egy másik egyetemet - milyen áron lenne a régió legjobbja a Corvinus?

Közép-Európa legjobb gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme akar lenni a Corvinus, viszont a szervezeti átalakítást, menedzserszemléletet az ott dolgozók egy része nehezen viseli. Az egyetem szerint nem, egyes forrásaink szerint viszont nagy a fluktuáció, mely során nagy nevek is távoztak. Őket állítólag nem siratja az egyetem, kell a hely a külföldi oktatóknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla István Kult

Sikertörténet vagy kudarc az átalakulás? Három éve váltott modellt a Corvinus

Három éve alakult át alapítványi fenntartású intézménnyé a Corvinus Egyetem. Vezetői a minap jelentős béremeléssel járó, az oktatás, kutatás és a szervezeti struktúra szempontjából is sikertörténetnek írták le az elmúlt időszakot. Az ott oktatók nem feltétlenül ilyen optimisták: autokratikus vezetésről, a munkához szükséges bizalom csökkenéséről, és a munkateher jelentős növekedéséről számoltak be. Tény, hogy továbbra is magas pontszámmal kerülhettek csak be hallgatók a Corvinusra, és az is tény, hogy jelentősen csökkent a felvettek száma.

Gyükeri Mercédesz hvg360

Takáts Előd: A szólásszabadság ott kezdődik, hogy toleráljuk, amivel nem értünk egyet

Miért veszélyes, ha nem elég nyitott és sokszínű egy egyetem? Mi akadályozza meg, hogy Magyarország igazi fejlett ország legyen? Hogyan lehet elitegyetem a Corvinus úgy, hogy ne csak egy szűk elit számára legyen nyitott? És hol tart most az intézmény az efelé vezető úton? Takáts Előddel, a Corvinus Egyetem júniusban kinevezett rektorával beszélgettünk. A HVG-ben megjelent Portré bővebb verziója.