szerző:
Rácz Gergő
Tetszett a cikk?

A világ legnagyobb játékgyártójánál komoly célcsoportnak számítanak a felnőtt játékosok, amit mi sem mutat jobban, mint hogy egy élénk másodpiac, sőt, már Lego árutőzsde is létezik. Kókai Dávidot, a Lego-kockák kereskedelmére specializálódó WLWYB alapító-vezetőjét kérdeztük arról, mi is történhet a kockákkal az után, hogy a gyárban dobozba csomagolták őket.

A Lego sosem volt olcsó mulatság, az utóbbi években azonban még a korábbiaknál is drágább szettekkel találkozhat, aki a dán építőkockagyártó termékeiből választana. Egy Batman ihlette Denevérszárny vagy egy Szellemirtók Ecto ára meghaladja a 80 ezer forintot, a Mos Eisley Cantina ára már 130 ezer felé közelít. De például egy gyűjtői AT-AT birodalmi lépegető már 360 ezerért megy. Az elmúlt években több óriás darab is piacra került, elég az Eiffel-toronyra vagy az igazán hatalmas Titanicra gondolni. Előbbit 260 ezer, utóbbit 285 ezer forintért kapható a cégnél. A gyűjtőknek azonban még ez az ár is megéri, ha nem építőkockaként, hanem spekulatív befektetésként tekintenek a Legóra.

Az új szettek alkotása pedig láthatóan felgyorsult: éves jelentésében tavasszal a Lego kiemelte, hogy a cég forgalomban levő szettjeinek (szám szerint 770-nek) a 48 százaléka volt új 2022-ben. Vagyis a gyűjtőknek lesz épp elég kifutott készlet, a vevőknek pedig folyamatosan van miből válogatni – mellesleg maguk is bővíthetik a választékot az Ideas oldalon keresztül. Az Ideasra ugyanis bárki feltöltheti saját tervezésű szettjét, ha pedig tízezer szavazatot elér, Billundban megtervezik és piacra dobják – tavaly 35 ilyen szett született meg, a legutóbbi ilyen a Pac-Man játékgép, amelyet 18 év fölött ajánlanak és 115 ezerért kínálnak.

Lego bolt
Fazekas István

Az árakból és a komoly szettekből is látszik, hogy a Lego távolról sem csak gyerekjáték már, a növekedéshez a jól kereső, felnőtt társadalmi csoportot tekintik a következő célpontként. Ez persze nem jelenti azt, hogy kiestek volna a fókuszból a gyerekek, de amint ez a korosztály – túllépve a fiatalkoron – felnő, keresete lesz, ismét megszólítható, ez pedig a marketingstratégiát is meghatározza – mondja Kókai Dávid, a Lego-kockák kereskedelmére specializálódó We Love What You Build (WLWYB) alapító-vezetője.

Kérdésünkre, hogy szerinte a távolról sem olcsó készleteket befektetési céllal veszik-e, Kókai úgy válaszol: biztos vannak ilyenek, de általában nem erről van szó, hanem hogy össze akarják rakni, hiszen a felnőttek is szeretnek játszani.

A 81 éve alapított billundi cég részvényeit sosem jegyezték a tőzsdén, aki mégis részvényes akarna lenni, az a vállalat jótékonysági tevékenységébe szállhat be, ott van célzott kibocsátás. Az elmúlt években azonban komplett árutőzsdét kapott a Lego. A tőzsde ugyanis nem csak a szettek másodpiaci kereskedelmét jelenti, ennél sokkal összetettebb üzletről van szó, amelybe a magyarországi cég is beszállt.

Ez az árutőzsde annyiban más, mint egy hagyományos, hogy amíg, ha valaki energiahordozóba vagy nemesfémbe fektet, az nem azt jelenti, hogy a postás másnap hoz egy kanna kőolajat meg egy aranyrudat, a Lego esetében a vevők ténylegesen, fizikailag megkapják a terméket. A tőzsde az árak meghatározásában játszik kulcsszerepet.

 

AFP / NurPhoto / Jakub Porzycki

A Legóval való kereskedés így drága dolog, hiszen szállítani is kell a terméket, mégis úgy tartják: az egyik legjobb befektetés. Sőt, a változékony piacon ezzel is jól lehet spekulálni, a tőzsde pedig nagyon jó az árak követésében, de akár a darabonkénti kereskedésben, amit a WLWYB is végez.

Hozam az infláció felett

A jó időben lévő gyűjtők elégedettek lehetnek a vásárlásukkal. A Voltron-szett például 76 600 forint volt eredeti árán forintban, most ehhez képest 61 százalékos növekedésnél jár a BrickEconomy.com adatbázisa szerint. Akik pedig évekkel korábban, befektetési célzattal megvett kibontatlan készletét dobja piacra, most ennél is jelentősebb hozamokkal számolhat. Voltron értéke a készlet 2018-as piacra dobásához képes 98 százalékkal több. Ennél azonban akadnak jóval komolyabb esetek is, például a Marty McFly & Doc Brown kettős, ahol 2018-óta 254 százalékot nőtt az érték. Akinek megvan a 75870 sorszámú Chevrolet Corvette Z06, ennél is jobb befektetést tett. A készlet 2016-ban került piacra, azóta kivonták, értéke pedig 399 százalékkal emelkedett azóta.

Ha az éves hozamokat nézzük, a legjobb befektetésnek BrickEconomy szerint a legnagyobb Lego-piactérként számon tartott BrickLink szintén rajongók által tervezett, közösségi finanszírozásban megvalósított projektei számítanak, ezeknél csaknem 27 százalékos plusz érhető el egy év alatt. Hasonló a hozam a Vidiyo és a FORMA termékcsoportnál, míg a Super Mario és a Stranger Things Lego-témáknál 16-17 százalékot lehet nyerni. (Érdemes azonban hozzátenni, hogy ezek máig kapható szettek, amelyeknek az értéknövekedése azt követően gyorsulhat fel, hogy kivonják őket a forgalomból.)

A céget, amely azzal együtt, hogy Legóra specializálódott, hivatalosan semmi nem köti a gyártóhoz, azon túl, hogy továbbértékesítik a termékeiket, viszont az informális kapcsolataik a dán céggel meglehetősen jók. A WLWYB nem a semmire alakult, hiszen a kockáknak élénk másodpiaca van Magyarországon is. Elég körbenézni a közösségi médiában, könnyen lehet jó pár Lego adás-vételre szakosodott csoportot találni, a vevők az ilyen oldalakon könnyen találnak építőkockákat több, ma már nem árusított termékvonalból is. Itt is van, aki soha fel nem bontott, gyűjtői vagy befektetési célzattal kínálja, és olyan is, aki újracsomagolva, mert egyszer már összerakta.

 

Sor egy Lego bolt előtt
AFP / Controluce / Davide Bonaldo

Mivel a Lego adásvétele számtalan platformon zajlik, többek közt a Facebook Marketplace-en is, arról nincsenek megbízható adatok, hogy összességében hányan és mekkora értékben kereskednek a legókkal. Azonban egy egyszerű kereséssel bárki meggyőződhet arról, hogy rengeteg Lego forog ezeken az oldalakon, így bártan ki lehet jelenteni, hogy van érdeklődés a készletek iránt. Ez persze érthető, ha tudjuk, hogy évente átlagos mintegy 6 százalékkal nő a népszerűbb Legók értéke.

A piaci kereslet a csalókat is megkísérti: nemrég jelent meg a Facebookon egy hirdetés, amely szerint a Lego legújabb termékei között megjelent, a Star Wars-ból ismert Millennium Falcon építőkészlet gyűjtői darabját 749 forintért elviheti aki, szeretné, amíg a készlet tart. Tudni kell, hogy egy sok ezer darabos, több mint 200 ezer forintos modellről van szó. Ez a csalási kísérlet akkor is hajmeresztő, ha a hirdetés alatt nyilvánvalóan hamis profilokkal lelkedeznek.

Az “is”, azért indokolt, mert ezzel a módszerrel nem csak a Legónál próbálkoznak, például elektronikát, háztartári gépeket próbálnak meghirdetni szintén elképzelhetetlenül alacsony árakon. Hamis profilú, elégedett ügyfelek ott is mindig akadnak, és aki ráharap erre csalásra, annak valószínűleg az adatainak biztonsága bánja.

Kókai elmondása szerint ők újonnan, a kiskereskedelemből vesznek minden készletet, akár nagyobb mennyiségben, ha abban akad egy ritka, vagy akár ritka színű építőelem. Ezt követően a szetteket egyesével szétválogatják. Ezt követően ők maguk is készítenek saját szetteket, akár megrendelésre is, de robotok építésével is foglalkoznak - természetesen Lego-kockákból.

 

A Millennium Falcon egy modellje
AFP / Anadolu Agency / Jakub Porzycki

Kókai – mint mondja – kifejezetten büszke arra, hogy autizmus spektrum zavarral élőknek tud munkát adni. A munka ugyanis a megvásárolt készletek felbontásával és alkatrészenként való szétválogatásával minden bizonnyal egy olyan monotóniatűrést és sajátos gondolkodást igényel, ami egy átlagos munkavállalóban nincs meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!