szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Míg Magyarországon több, mint 20 százalékos, az USA-ban már csak 3 százalék az infláció. Karnyújtásnyira az amerikai kamatemelések lezárása, ami a magyar jegybank kamatcsökkentéseit segíti.

3 százalékra lassult az inflációs az USA-ban júniusban, a gyakran változó árú tételektől szűrt maginfláció pedig 4,2 százalék volt – derült ki a pénteken közzétett adatokból. A béremelkedési ütem pedig lassult, a munkanélküliség továbbra is alacsony. Mindezek együtt azt jelentik, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed (amelynek inflációs célja 2 százalék) hamarosan lezárhatja kamatemelési ciklusát – emlékeztet elemzésében a Reuters. A Fed szerdán hajtott végre 25 százalékpontos kamatemelést, az irányadó ráták így az 5,25-5,5 százalékos sávban állnak.

Magyarországon az infláció júniusban még mindig valamivel 20 százalék fölött volt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa kedden döntött az irányadó kamat további csökkentéséről, 16-ról 15 százalékra.

A kedvező amerikai dezinflációs folyamatok, illetve az ottani kamatemelések lezárása Magyarország számára is jó hír, ha a nagy jegybankok leállnak a kamatemelésekkel, a magyar jegybanknak több tere lesz a kamatcsökkentésekre. A 13 százalékos alapkamat csökkentéséről egyelőre szó sincs, az irányadó kamat (az egynapos betéti tender kamata) szeptember végén csökkenhet 13 százalékra, az alapkamat csökkentése csak ezt követően merülhet fel.

Virág Barnabás jegybanki alelnök tájékoztatása szerint az MNB hosszú távon pozitív reálkamatot kíván fenntartani az infláció letörése érdekében. Tehát az alapkamat magasabb lesz az inflációnál – ahogy az USA-ban már most is az – így a majdani alapkamat-csökkentés menetrendjét illetően fontos kérdés lesz, milyen ütemben és meddig mérséklődik az infláció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!