szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az erkélyeken is egyre több a napelem, de vajon megéri-e hosszú távon? – teszi fel a kérdést a német közszolgálati Deutsche Welle, amely arról is beszámol, hogy már csak két uniós államban nem engedélyezik ezt: Magyarországon és Belgiumban.

Hétszeresére nőtt a mini napelemek eladása Németországban az első negyedévben a tavalyihoz képest – az üzleti siker tehát teljes. „Gigantikus ez a piac” – mondja egy mini napelemeket árusító cég főnöke Berlinben, aki szerint “12 millió mini napelem működhet Németországban 2030-ra”.

Kínában is igen népszerű ez a megoldás – különösen az olyan tengerparti városokban, mint például Hangcsou, ahol annak idején a G20-csúcstalálkozót tartották, és ahol Jack Ma megalapította az Alibaba internetes kereskedő céget.

Olaszországban a legnagyobb energia szolgáltató, az Enel állt a mini napelem kampány élére. Más európai országokban is nagy az érdeklődés: „Ausztria, Svájc, Franciaország, Lengyelország és az Egyesült Királyság, ezekből az államokból sokan akarnak mini napelemet vásárolni” – mondja a berlini cég vezetője.

Christian Ofenheusle, az Empower Source főnöke ezt elsősorban azzal magyarázza, hogy „ezekben az országokban a kormányzatok igyekeznek megkönnyíteni a napelemek rendszerbe állítását egyszerűbbé téve az engedélyezést.” A másik ok az, hogy a mini napelemek beszerelése egyszerű, nem igényli szakember alkalmazását, mert mindenki maga is meg tudja csinálni: egyszerűen csak be kell dugni a konnektorba.

Nem kell más, csak napfény

Igazában olyan országokban éri meg a mini napelem, ahol sokáig tűz a nap: Afrika, Közel Kelet, az USA, Kína vagy India napos régiói. Egy 400 wattos mini napelem 800 kilowattóra energiát állít elő egy év alatt ezeken a napsütötte tájakon. Közép-Európában ennek körülbelül a felét. Nagyon fontos a mini napelem optimális beállítása: mindig dél felé kell nézniük.

Mire elég egy mini napelem egész éves energiateljesítménye? Németországban egy négyszemélyes család átlagosan 4000 kilowattóra energiát fogyaszt egy évben, egyedülállók esetében ez átlagosan 1500 kilowattóra. Egy mini napelem nyilvánvalóan nem elég ehhez, de lényegesen csökkentheti a villanyszámlát.

Csak egy példa: egy internetes router évente 10 kilowattóra energiát fogyaszt, ezt még télen is teljesíti a mini napelem. Erős számítógépek, mosógépek sokkal több energiát igényelnek: évi 900-2000 kilowattórát.

Mennyibe kerül egy mini napelem rendszer, amely állhat akár három részből is? A német online kereskedő cégek 400-1200 euróért árusítják a mini napelemeket. Jelenleg egy kilowattóra áram 30-50 eurocentbe kerül Németországban, így a megtérülés átlagosan 6-9 év. Egy ilyen mini napelem 25 évig üzemelhet, így tiszta hasznot hozhat 16-19 évig.

Mennyire biztonságosak ezek a mini napelem rendszerek? „Egyelőre egyetlenegy balesetről sem kaptunk jelentést“ – válaszolja a német napenergia szövetség főnöke, aki mindenkinek azt tanácsolja, hogy csak olyan kereskedőtől vásároljon, amelyiknek megvan minden engedélye a napelem árusítására.

Mi van az állami engedélyekkel? Az Európai Unió 27 országából 25-ben már engedélyezik a hálózatba kapcsolható mini napelemeket. A két kivétel: Magyarország és Belgium. Ebben a két uniós tagállamban még nem engedélyezik a mini napelemeket az erkélyen, de Németországban már azt tervezik, hogy a mini napelemek felső kapacitását 600-ról 800 wattra emeljék – írja a közszolgálati Deutsche Welle.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!