szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszter abban bízik, hogy még 2023-ban úgy dönt az Európai Bizottság, hogy Magyarország eleget tett a követelményeinek, így végre megérkezhetnek az eddig visszatartott EU-s pénzek.

Navracsics Tibor szerint már nem normaszövegekről, hanem technikai részletkérdésekről vitatkozik a magyar kormány és az Európai Bizottság a befagyasztott EU-s források ügyében.

A területfejlesztési miniszter az InfoRádióban arról beszélt, hogy úgy érzi, az Európai Bizottság „az újabb kérésekkel" csak próbálja a határidőket tolni maga előtt, kipuhatolni, hogy a politikai környezet lehetővé teszi-e a Magyarországgal szembeni korlátozások feloldását.

Navracsics szerint bizottság attól tart, ha elfogynak a vitapontok, és megállapodik Magyarországgal, akkor az Európai Parlament oldaláról súlyos retorziók érik, például a biztosok személyes politikai karrierjét befolyásolják, vagy akár bizalmatlansági indítványt is benyújthat a bizottság ellen az EP.

Óvatosan, de megnyitja Brüsszel a pénzeszsákot, közel egymilliárd eurót jóváhagytak Magyarország számára

Az Európai Bizottság értékelte és támogatja a magyar helyreállítási terv módosítását, ez egyben azt is jelenti, hogy a brüsszeli testület egy előleg kifizetését javasolja.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, az Európai Bizottság múlt héten jóváhagyta a helyreállítási alapra vonatkozó, módosított magyar tervet. Ez nagy pénzforrást még nem jelent, ám 920 millió euróra hamarosan számíthat két részletben a kormány.

A forrásokról Brüsszelben tárgyaló Navracsics az Erasmus-és Horizont-programokból kizárt, úgynevezett modellváltó egyetemek ügyéről pedig azt mondta, hogy az erről folyó tárgyalásokat csak időhúzásnak látja.

Nem igazán tudjuk, mi a bizottság álláspontja az ügyben, de az az igazi probléma, hogy az Európai Bizottság szerint nem az a cél, hogy a magyar egyetemek kiszoruljanak a nemzetközi együttműködésből, mégis sorra kihagyják őket a programokból arra hivatkozva, hogy az unió szankciós rendszere alatt állnak

– mondta a politikus.

Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár korábban szintén az InfoRádióban beszélt arról, hogy mivel határidőig nem sikerült megállapodni Erasmus-ügyben, három hónapos türelmi időt kért Magyarország. Ezzel párhuzamosan saját nemzetközi mobilitási programot indít a kormány, amelyben csak az Erasmusból kizárt magyar egyetemek vehetnek részt, de azt állítják, hogy ez nem Erasmus-pótlék program lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!