Ballai Vince
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Kevesebbet kell várakozniuk azoknak, akik új lakást építenek, vagy a régit újítják fel. A leggyorsabban a villanyszerelők jönnek, de a burkolókra még most is bő két hónapot kell várni. A munkadíjak eközben már négyzetméterenként 10 ezer forint felett járnak.

Átlagosan már csak 52 napot kellett várakozniuk idén februárban az építőipari szakemberekre a megrendelőknek, viszont a munkadíjak jelentősen nőttek – derült ki a Mapei Zrt. szokásos felméréséből, amelyet szerdán ismertetett Markovich Béla ügyvezető. A társaság minden évben elkészíti felmérését, amellyel nem csak az építőipari szakemberhiányt és a munkadíjakat igyekeznek feltérképezni, de szondázzák a szakemberek hangulatát is.

Tavaly februárban még 58 napot kellett várni egy szakemberre az árajánlatkérés után. A javulás 10 százalékos, de szinte össze sem hasonlítható a 2022-es 138 nappal.

Az ügyvezető szerint a várakozási idő a mérséklődő kereslet miatt rövidült le, hiszen, bár januárban már voltak jelei a fellendülésnek, a piac még kivár. Hozzájárul az is, hogy ugyan továbbra is áramlik ki a munkaerő az osztrák és a német piacra, a német építőipar visszaesett, így már nem mennek annyian, mint korábban. Sokan itthon akarnak boldogulni.

A rövidülő várakozási idő és a csökkenő szakemberhiány ugyanakkor majd hozzájárul az élénküléshez.

Válságban a lakásépítés: van olyan megye, ahol tavaly egész évben összesen 38-at húztak fel

Országosan közel 10 százalékkal esett vissza az épített lakások száma 2023-ban, több megyében alig épültek új lakások. A kilátások sem jók, a megépítendő lakóépületek száma a pandémia idején sem mutatott ennyire siralmas képet. Hiába a kormányzati szándék, nem látszik, hogy vidéken jobban pörögnének az építkezések.

A legtöbbet, 89 napot Jász-Nagykun-Szolnok megyében kellett várni, a legkevesebbet pedig Hajdú-Biharban, 36-ot. Markovich Béla jelezte: a regionális különbségekben komoly szerepet játszik,hogy a beruházások java a főváros és Pest megye, valamint Győr-Moson-Sopron térségében zajlik. Az e területeken munkát vállalók gyakran máshonnan ingáznak a több megrendelés miatt és a magasabb a munkadíjak reményében, így az otthoni megrendelők hosszabban kénytelenek várakozni. 

A szakemberek közül a legtöbbet, közel két hónapot a kőművesekre kell várni, a leggyorsabban a villanyszerelők vonulnak ki – kicsivel több mint egy hónap után.

Várakozási idő régiónként
mapei

A Mapeinél megnézték azt is, hogy a munkák mérete alapján mekkora a várakozási idő: a legtöbbet a nagyberuházások esetében – 68 napot – a legkevesebbet pedig a 6-10 fős munkáknál – 32 napot – kellett várni.

Míg a várakozási idő csökkent, a munkadíjak növekedtek. A felmérés alapján februárban 

a szakipari munkákért négyzetméterenként bruttó 10 2015 forintot kellett kifizetniük a megrendelőknek, ami 18 százalékos növekedés tavalyhoz képest. 

A legdrágábban Pest megyében dolgoznak a szakemberek: négyzetméterenként átlagosan 12 364 forintot kell fizetni nekik. A legolcsóbb – 7649 forinttal – az észak-alföldi térség, megyei bontásban pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg, ahol 6444 forintba kerül egy négyzetméternyi munka.

A felmérésből kiderül, hogy a munkadíjak várhatóan tovább nőhetnek, ugyanis a megkérdezett szakemberek 60 százaléka tervez árat emelni, átlagosan 12 százalékot. Markovich Béla jelezte: sokan azért készülnek erre, mert kevesebb a munka, és az emeléssel tudják biztosítani a megélhetésüket. Hogy aztán ezt elfogadja-e a piac, más kérdés. Az ügyvezető nem zárta ki, hogy akár csökkenhetnek is a munkadíjak. 

Munkadíjak mértéke megyei bontásban
Mapei

Az építőipar általános hangulata kevésbé optimista, a megkérdezett szakemberek szerint a korábbi csok-hoz képest a Csok Plusz iránti érdeklődés 44 százalékkal csökkent,

nem érzik a kormányzati program hatását, 

így az sem csoda, hogy 58 százalékuk szerint rossz irányba mennek a dolgok az építőiparban. Markovich Béla jelezte, hogy az idei kérdőívüket a korábbiakhoz képest kevesebben töltötték ki, ennek hátterében is az állhat, hogy a rossz hangulat miatt sok szakembernek nem volt kedve ezzel bajlódni. 

Az ügyvezető ugyanakkor figyelmeztetett, hogy aki építkezésben gondolkodik, annak érdemes most belevágni, mivel az alapanyagárak várhatóan emelkedni fognak, a polisztirol esetében például februárban már 10 százalékos drágulást észleltek. 

Az árbevétel nőtt, a forgalom esett
Az építőipari válságot a Mapei is megérezte, amelynek 33,558 milliárd forintos 2023-as árbevétele ugyan kis mértékben, 0,25 százalékkal növekedett az előző évhez képest, de az értékesített termékek mennyisége 18-20 százalékkal visszaesett. A Mapei csoport globálisan ugyanakkor jól teljesített. 

Luca Darma, a cégcsoport corporate area managere szerint tavaly 4,1 milliárd euró konszolidált árbevételt értek el, és 10 százalékkal nőtt a munkavállalóik száma: 12 500-ra). Emellett több százmillió eurónyi beruházásuk volt több kontinensen: új gyárak, raktárbázisok létesültek vagy bővültek Olaszországban, Portugáliában, Nagy-Britanniában, Görögországban, Kanadában, az Egyesült Államokban, Indiában , Egyiptomban, Németországban. Szaúd-Arábiában adalékanyag-gyártó üzem épült, amellyel részt fognak venni a The Line nevű megalomán vonalváros kivitelezésében.

A vezető beszámolt jelentős akvizíciókról is: Dániában, Kanadában, Olaszországban, Szaúd-Arábiában vásároltak gyárakat, cégeket. Az arab államban például a Bitumat-csoportot, amely jelen van Ománban, Bahreinben és az Emirátusokban is. 

Luca Darma kiemelte a cégcsoport új, Zero elnevezésű termékcsoportját, amelynek előállításánál kiemelt figyelmet fordítottak a káros gázok csökkentésére: összesen 150 ezer tonnányi szén-dioxid kibocsátását kerülték el vagy ellentételezték gyártásuk során. 

A kibocsátást részben erdők telepítésének finanszírozásával, megújuló energia hasznosításával, alternatív rendszerek üzemeltetésével és a fuvarozás lehető legalacsonyabb szinten tartásával ellentételezik, csökkentik – mondta Markovich Béla a hvg.hu érdeklődésére. Emellett olyan adalékanyagokat és receptúrákat fejlesztettek, amelyekkel 30 százalékkal is csökkenthető a betongyártás cementigénye, illetve dolgoznak a megmaradt vagy bontott beton újrafelhasználásának lehetőségein.

* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!