szerző:
Mészáros Márton
Tetszett a cikk?

A legforróbb napon, szerdán közel 53 Celsius-fokot is mértek Delhiben. A szélsőséges időjárás vasárnapig legalább 77 áldozattal járt, de a valós szám ennél is nagyobb lehet. A forróságnak leginkább kitett építőipari és gyári munkások számára kötelező sziesztát írtak elő, de vannak, akik épp a hőség miatt kénytelenek többet dolgozni.

Az 52 Celsius-fokot meghaladta, egyes mérések szerint a 53-at is megközelítette a csúcshőmérséklet Indiában, a szélsőséges időjárás vasárnapig már 77 áldozattal járt a CNN cikke szerint.

A hőség különösen veszélyes az idősekre, és azokra, akik olyan munkakörben tevékenykednek, amelyben egész nap napon vagy hűtés nélküli helyiségekben dolgoznak. Az ottani helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy az indiaiak háromnegyede a hőveszélynek fokozottan kitett munkakörben dolgozik, elsősorban építkezéseken, gyárakban vagy a mezőgazdaságban. A kormányzat emiatt kötelező szieszta előírásával próbálja védeni a munkásokat: az építkezésen dolgozókat munkáltatóik déltől délután háromig kötelezően fizetett szabadságra küldik.

— gallery control —

Az idei első áldozat egy 40 éves gyári vendégmunkás volt, akit hőguta miatt szállítottak egy delhi kórházba. Az intézmény egyik orvosa szerint

a halálozási ráta akár 60-80 százalék is lehet hőguta esetén.

„Akit gyorsan lehűtenek, az stabilizálódik, és túléli. De ha túl későn kerülnek kórházba, és későn tudunk beavatkozni, akkor magas a halál esélye. Nem tudjuk megmenteni őket, ha túl későn érkeznek” – mondta a Ram Manohar Lohiya (RML) kórház orvosa, Ajay Shukla a CNN-nek

— gallery control —

Aki teheti, inkább ki sem mozdul otthonról, a beszámolók szerint sokan inkább az ebédet is megrendelik, csak hogy ne kelljen elhagyniuk a lakásukat. A házhoz szállítással foglalkozó cégek egyértelműen érzékelik a kereslet növekedését a legforróbb órákban, ami viszont azzal jár, hogy a futároknak épp ekkor kell még több időt az utcán tölteniük. A munkáltatók éppen ezért hűvösebb ruhákkal, frissítővel, valamint hűtött pihenőhelyek biztosításával próbálják elviselhetővé tenni a munkakörülményeket, erről a Reuters számolt be.

Az árusoknak szintén nehézségeket okoz a forróság, hiszen ők nem tehetik meg, hogy otthon maradjanak, a forgalmuk viszont jóval alacsonyabb. Kali Prasad, aki kocsijáról hideg vizet és limonádét árul, arról panaszkodott a CNN-nek, hogy a meleg miatt nincs senki az utcákon. Prasad elmondása szerint ő az egyetlen kereső a családjában, így kénytelen a helyenként 50 fokos hőségben is kiállni az utcára. Egy másik árus pedig arról beszélt, hogy napi bevételének felét vízre költötte.

— gallery control —

Egy tanulmány szerint 2021-ben 167,2 milliárd munkaóra esett ki az elviselhetetlen hőség miatt, ami az indiai GDP 5,4 százalékának megfelelő jövedelemkieséshez vezetett. Az elmúlt években pedig csak súlyosbodtak a hőhullámok, amelyek ellen az indiai kormányzat kritikusai szerint az ország nem készült fel eléggé. Egy szakértő a BBC-nek arról beszélt, hogy a halálozásokat sem mérik megfelelően, és a hivatalosan közölt statisztikáknál jóval többen halnak meg a hőség miatt. 

A helyzetet rontja a vízszolgáltatás akadozása is. A hőség miatt megugró vízigényt a szolgáltatók nem tudják kielégíteni, ezért korlátozásokat vezettek be a vízfogyasztásra. Azok, akiket a hatóságok pazarláson (például kocsimosáson) érnek, 2000 rúpiás (közel 9 ezer forintos) bírságot kell, hogy fizessenek. Azokon a helyeken, ahol nincs vezetékes víz, a tartálykocsik a szokásos napi kettő helyett csak egyszer érkeznek, ilyenkor pedig elszabadul a pokol, van, aki teljesen kimarad a vízosztásból.

A hőség hatására egyre több a tűzeset is, amely gyakran a klímaberendezések túlmelegedésére vezethető vissza. Szerdán, a legforróbb napon 183 tűzesethez riasztották a tűzoltókat, többhöz, mint az év bármely más napján – írja a The Washington Post.

— gallery control —

A hőhullám ráadásul az április óta tartó választással is egybeesett. Az áldozatok közül 33-an a választás lebonyolításában működtek közre szavazóbiztosként a CNN cikke szerint. Az elhunyt biztosok családja 1,5 millió rúpiás (6,5 millió forintos) kártérítést kapott. A választáson mintegy 15 millió fő működött közre, de a hőség nem csak az ő életüket veszélyezteti. A Le Monde szerint egy szavazó is meghalt, miután elájult sorban állás közben.

Szerdán Delhiben 52,9 Celsius-fokot mértek, a városban az elmúlt években rendszeresen 45 fok fölé kúszott a hőmérséklet, de ilyen forróság még sosem volt. Igaz, a mérés hitelességével kapcsolatban is merültek fel kételyek, de a nem sokkal kellemesebb 52,3 fokot már az indiai hatóságok is megerősítették. Az Indiai Meteorológiai Hatóság vasárnap arról tájékoztatott, hogy a hét közepéig fennmaradhat még fennmaradhat a hőhullám, ezt követően a dél felől érkező monszun hozhat lehűlést. Könnyen lehet, hogy egyik szélsőségből a másikba csap így majd át az indiai időjárás, az országtól délre található Srí Lankán legalább 15-en meghaltak a monszunesőt követő áradásokban és földcsuszamlásokban.

— gallery control —

India számára amúgy sem ismeretlen a hőség, a klímaváltozás azonban tovább ront a helyzeten. Az ország a világ harmadik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, a karbonsemlegesség elérésére 2070 a kitűzött céldátum, most még az országban felhasznált áram jelentős része szénből származik. A felmelegedés eredménye az is, hogy már éjszaka sem hűlnek le úgy az indiai városok, mint az évezred elején, az Al-Jazeera által idézett kutatás szerint az éjszakai hőmérséklet mintegy 2 fokkal magasabb jelenleg, mint 2001 és 2010 között volt.

Nyitóképünkön hőgutát kapott ember 2024. május 30-án a varanasi nagy hőhullám idején egy kórház sürgősségi osztályán. Fotó: AFP / Niharika Kulkarni

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!