szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A szállásadók statisztikái arról, hogy a rövid távú lakáskiadás és az ingatlanárak között nincs összefüggés, nem a legprecízebbek, arról viszont több külföldi felmérés is készült, hogy van összefüggés az AirBnb megjelenése és a lakásárak emelkedése között – mutatta be a G7.

Olcsóbb lehet-e a lakásvásárlás vagy a bérlés akkor, ha egy helyen betiltják az AirBnb-t? A VI. kerületben, ahol épp zajlik a szavazás a rövid távú lakáskiadás betiltásáról, a lakást kiadók szövetségei arról hoznak számokat, hogy nincs ilyen összefüggés, csakhogy Budapestre vonatkozóan amilyen vizsgálat eddig készült, az vagy módszertanilag nem volt elég alapos, vagy a Covid alatti, nagyon speciális időszakot vizsgálta csak – írta a G7. A portál ellenben összegyűjtött olyan nemzetközi vizsgálatokat, amelyek tudományosan is értelmezhetőek.

Azt például egy 2010 és 2019 között Európa 25 városát vizsgáló tanulmány mutatta ki, hogy az AirBnb jelentősen hozzájárult a lakásbérlés és az ingatlanvásárlás drágulásához. Külön-külön ezt kimutatták már Barcelona, Koppenhága, és ami számunkra különösen fontos, a régiónk fővárosai közül Prága esetében is. Portugália több helyén 2018-ban betiltották az új AirBnb-regisztrációkat, egy tanulmány szerint az érintett környékeken 8 százalékkal csökkentek az ingatlanárak. A Covid alatt készített vizsgálatok ennél vegyesebb képet mutattak, ez legfőképp azt jelenti, hogy nem minden hatás mutatkozik rövid távon.

A terézvárosiak szeptember 15-ig szavazhatnak, a szavazás ügydöntő. Az Airbnb-sek kampányt indítottak, mondván, van, akinek ez az egyetlen bevételi forrása, a szálláshelykiadók két szövetsége pedig azzal érvel, hogy ha sok albérlő költözne be, akkor többen közülük megkeserítenék a régi lakók életét, és kevesebb parkolóhely, illetve óvodai férőhely maradna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!