Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
A legújabb kormányzati ígéret szerint a kisvállalati adó (kiva) igénybevételét meghatározó értékhatárok megdupláznák. Ezt hozná a változás.
A 2026-tól tervezett változások alapján az eddigi 3 milliárd forintos árbevételről 6 milliárd forintra nő majd a kiva választhatósága. Az adóalanyiság megszűnése pedig az eddigi 6 milliárd helyett majd 12 milliárd forintos határnál fog bekövetkezni. Emellett az eddigi 50 helyett 200 fős alkalmazotti határig szintén megemelik a kiva választhatóságát.
A jelenlegi adatok szerint már százezres a kisvállalati adó szerint adózó cégek száma Magyarországon. Ezt támogatta, hogy az adónem feltételeit folyamatosan javították, például az adókulcs 2022-ben 10 százalékra csökkent – jegyezte meg korábban Bagdi Lajos, a Niveus partnere. A cég vizsgálata alapján 298 cég rendelkezik 3 milliárd forintot meghaladó, de 6 milliárd forintot el nem érő árbevétellel. Ők mindenképpen gondolkodhatnak majd a kiva adózásba való belépésben, amennyiben a létszámadatuk sem haladja majd meg a törvényben rögzített szintet.
Értékelése szerint a változás nem érint sok céget, a várakozások szerint a jelenleg a kivában lévő vállalkozások számának csupán az 1-2 százalkát érheti el az érintett cégek száma. A kilépési határ növelése további cégek számára teszi hosszabb távon fenntarthatóvá ezt az adózást. Mindez különösen fontos lehet a közepes méretű vállalkozások számára, amelyeket a kormány kiemelten támogatni kíván. A változás tehát főleg nem mennyiségi, hanem inkább minőségi szempontból lehet jelentős lépés a magyar adórendszerben, hiszen a nagyobb, de még nem multinacionális cégek versenyképességét is erősítheti – véli a szakértő.
A Portfolio.hu hasábjain ennél is részletesebb elemzés jelent meg a várható hatásokról az Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) két vezetője tollából (költői kérdés, hogy az ilyen elemzéseket miért nem a tárca honlpaján teszik rendszeresen közzé – a szerk.).
Eszerint a kivát választó vállalkozások száma 2025 januárjára megközelítette a 100 ezret; az érintett vállalkozások közel félmillió főt foglalkoztatnak. Az adónem választhatóságának kiterjesztése nyomán további 3-5 ezer nagyobb méretű középvállalkozás számára nyílik meg a lehetősége, ezek együttesen mintegy 150 ezer főt foglalkoztatnak.
Az adónem egy egységes, egyszerűbb alapon kivetett adóteherrel váltja ki a munkáltatói adóterheket (jelenleg 13 százalék) és a nyereségadót (jelenleg 9 százalék). A kiva kulcsa az évek során fokozatosan csökkent, a kezdeti 16 százalékos kulcs helyett ma már csak 10 százalék.
Az adó előnyeit leginkább a jelentősebb bértömeggel rendelkező és a gyors növekedési fázisban lévő kisvállalkozások tudják kihasználni. A bértömeg esetében nyilvánvaló a kiva előnye, hiszen a vállalkozás által kifizetett bérekre vonatkozó 10 százalékos kulcs alacsonyabb az általános szabályok szerint számított 13 százalékos munkáltatói terheknél. Emellett a szociális hozzájárulási adóból (szocho) érvényesíthető fontosabb kedvezmények a kiva hatálya alatt is elérhetőek. Így a kifizetett bérek után fizetendő kiva összege szinte mindig alacsonyabb, mint a szocho.
A nyereséget terhelő általános, 9 százalékos adókulcsnál a 10 százalékos kiva-kulcs első ránézésre valamivel magasabbnak tűnik. Ez ugyanakkor – az eltérő adóalapok miatt– csak látszólag jelent magasabb adóterhet. Míg ugyanis a 9 százalékos társaságiadó-kulcs az osztalékként kifizethető nyereséget csökkenti (azaz a bruttó, adózás előtti eredmény arányában 9 százalék), a 10 százalékos kiva rárakódik az osztalékként kifizetett nyereségre.
A kiva választása így a jelenlegi adókulcsok mellett legfeljebb csak azon vállalkozásoknak nem éri meg, amelyek jelentősebb, a kiva alatt nem elérhető társasági adó kedvezményeket vagy adóalap-csökkentő tételeket érvényesítenek.
A várható társasági adózás és a kisvállalati adó alatt várható adóterhek összehasonlítását az NGM kiva-kalkulátora is segíti, amely itt érhető el.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.