szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az amerikai tőzsdék nagy napja lehet a mai.

Kilencvennapos szünet jön az amerikai–kínai vámháborúban, ez időszak alatt 115 százalékkal alacsonyabb vámok lesznek érvényben. Ez azt jelenti, hogy az amerikai vámok 145 százalékról 30-ra, a kínaiak pedig 125 százalékról 10-re mérséklődnek május 14-étől – derült ki hétfőn. A bejelentésnek természetesen jelentős hatása volt a globális kereskedelemre.

„Ez a bejelentés nemcsak az általunk vártnál jobb, hanem annál is, mint amire a piac márciusban számított” – kommentálta a megállapodást a Deutsche Bank, és a piacok is így reagáltak.

Az olaj ára a jövőbeni ügyletéknél emelkedett, a Brent és a WTI is 3-3 százalékkal kerül többe, hiszen nőtt az optimizmus, hogy némi visszaesés után ismét felpörög a világgazdaság. Az európai tőzsdék is pluszban vannak, a milánói FTSE MIB például 2007 óta nem látott magasságokba repült. Ázsiában már befejeződött a kereskedés, a kínai Shanghai Composite 0,8, a japán Nikkei pedig 0,4 százalékos emelkedéssel zárt, a hongkongi Hang Seng 2,98 százalékos pluszt könyvelhetett el – ez utóbbi ezzel ledolgozta a vámháború kitörése utáni veszteségét.

A bizonytalan idők legnagyobb sztárja, az arany ugyanakkor 3 százalékot veszített az értékéből, miközben a dollár majd 1 százalékot erősödött az euróval szemben, 1,9 százalékot a japán jennel szemben és 1,6 százalékot a svájci frankkal szemben.

A forint eközben gyengül: az eurót reggel még 403,5 forintért, a dollárt pedig 359,5-ért árulták, délutánra azonban az euróval szemben 405,9-ig, a zöldhasúval szemben pedig 365,94-ig gyengült. Rossz hír, hogy a BÉT is mínuszban van, 0,75 százalékot vesztett értékéből, a nagyobb papírok közül egyedül az OTP van pluszban (0,74 százalék), minden más papír a vörös tartományban tartózkodik. A legnagyobbat eddig a Richter bukta (3,32 százalék).

A nagy nyertesek között vannak az autógyártók is, kora délután a Renault 2,18, a Volkswagen 3,59, a Mercedes 5,82, a Stellantis 8,28 százalékos pluszban állt, mivel igen jelentős a kínai kitettségük. Nem panaszkodhatnak a ruhagyártók sem: az Adidas értéke 3,53, a Pumáé 4,92 százalékot nőtt, míg a luxuscikkeket árulók között a Hermes 3,63, a LVMH 6,42, a Dior pedig 6,7 százalékos növekedésnek örülhetett.

 Az amerikai piacok később nyitnak, de az előjelek szerint ott a világ többi részénél is nagyobb pluszok jöhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!