Három éve volt példa a szúnyogok ilyen tömegben való hirtelen megjelenésére. A helyzet a Duna mellett fekvő településeken a legrosszabb: Mohácson időnként szinte lehetetlen a szabadban tartózkodni – írja mai számában a Új Dunántúli Napló.
Závodczky Szabolcs, a Duna–Dráva Nemzeti Park igazgatója
a lapnak nyilatkozva elmondta: szerinte az a magyarázat a vérszívók elszaporodására, hogy az előző évekkel ellentétben idén nem maradt el a tavaszi árhullám a Dunán, és ennek nyomán feltöltődtek az árterek. Ez, valamint a korai felmelegedés kedvezett a szaporulatnak. Mindemellett jóval kevesebb van természetes ellenségükből, a fecskékből. Ősszel, a hirtelen lehűlés miatt már idehaza sok madár elpusztult, legyengült.
Mohácson idén már volt egy repülőgépes szúnyogritkítás. Szekó József, a város polgármestere szerint a települések magukra maradtak a szúnyogkérdéssel, hiszen egyre kevesebb pénz nyerhető el pályázatok révén a ritkításra. Mohács a feladatra 1,1 millió forintos támogatáshoz jutott, ez körülbelül egy beavatkozás ára és várhatóan öt-hat földi vagy repülőről végzett ritkításra is szükség lehet.
Faller János, Dunaszekcső polgármestere elkeserítőnek minősítette a szúnyoghelyzetet. Felvetette, hogy a kistérség a nagyobb mezőgazdasági cégekkel közösen vásárolhatna egy repülőgépet vagy helikoptert, amelyet nemcsak ritkításra, hanem permetezésre is használhatnának.
A baranyai megyeszékhelyet illetően a Pécs Holding illetékese úgy fogalmazott, 2003 óta nem volt szükség a szúnyogok ritkítására, de ha kell, természetesen megrendelik a munkát.