Az olajkorszak vége - Egy bizonytalan világ kezdetén
A XX. századi gazdaságpolitikának központi pillérévé vált a folyamatos gazdasági növekedés gondolata, amelynek a gyakorlatba történő átültetése könnyen hozzáférhető, több területen felhasználható energiaforrást követelt meg. Ehhez szolgált és szolgál még mai is „ideális” eszközként a Föld nyersolajkészlete.
Természetesen az elmaradhatatlan üzleti, politikai oldal elemzése alkotja a könyv gerincét. Minimális közgazdasági ismeret elegendő ahhoz, hogy kirajzolódjon az olvasó szeme előtt egy szövevényes szállal összefonódó globális piac, amely nemegyszer a nagypolitika első számú befolyásoló tényezője is. Külön fejezetek foglalkoznak a jelenlegi energiarendszer főszereplőivel, az olajéhes Egyesült Államokkal, az olajban páratlanul gazdag, de teljesen megbízhatatlan közel-keleti országokkal és a minden kis rezdülésre érzékenyen reagáló, a gazdasági fejlődést leginkább befolyásoló tényezővel, a piaci árral.
A személyesen szerzett tapasztalatok szervesen épülnek be a kötet mondandójába. A világ legnagyobb olajmezőin tett látogatások, az olajjal foglalkozó különböző – nemegyszer ellenérdekű – szervezetek képviselőivel folytatott beszélgetések másmilyen megvilágításba helyezik a külvilágnak sokszor – és sokszor tévesen – az állandóságot, biztonságot sugalló. mindenekfelett álló olajüzletet.
Szunomár Csaba
Kapcsolódó oldal:
Paul Roberts: Az olajkorszak vége