Tetszett a cikk?

Valóságos háború tört ki a kiadók és a könyvkereskedők között, miután utóbbiak nem csupán árrésük növelésére törekednek, hanem egyre hosszabb fizetési határidőket is kibrusztolnak maguknak.

Krimi, fantasy, sci-fi, thriller akár 50 százalék kedvezménnyel – hirdeti a Libri budapesti Rákóczi úti könyvpalotája. Közvetlen szomszédságában a Fókusz Könyváruház 200 forintért kínál egyes kiadványokat. Egy üzlettel odébb a Bookline a művészeti albumok 30–60 százalékos akciójával licitál rá riválisaira. Kicsit távolabb, a Magyar Könyvklub kirakatában pedig A démonvadász kézikönyvét hirdetik féláron, 2400 forintért – mellette pedig két darab kerti olajmécses ajánlkozik 2890 helyett csupán 1000 forintért.

Elfekvő készleteiktől a könyvkiadók és -kereskedők agresszív akciókkal igyekeznek szabadulni. Minden eddiginél vadabb kiárusításra van kilátás, a HVG által megkérdezett piaci szereplők ugyanis a könyvforgalom 15-20 százalékos zuhanását jelezték előre az idei évre. Nem csoda, hogy a szűkülő piacért valóságos háborúskodás tört ki. A növekvő árrés és a vontatott fizetés miatt a kiadók a piacon túlsúlyos és ezért megkerülhetetlen kereskedőtriászt – a Pécsi Direkt Kft.-t, a Líra Könyv Zrt.-t. és a Libri Kft.-t – okolják. Évek óta folyó „esztelen beruházási versenyük” árát a kereskedők a kiadókkal igyekeznek megfizettetni – fogalmazott Csordás Gábor, a Jelenkor Kiadó résztulajdonosa a Litera.hu irodalmi portálon közzétett levelében. Ezzel a plázák szaporodási sebességével együtt terjeszkedő és egymásra licitáló, az Alexandra hálózatot is birtokló Pécsi Direktre, illetve a Librire utalt. De a Líra sem maradt el a hálózatbővítéssel, csakhogy ő a Sun Books Kft. megvételével vetette meg a lábát a hipermarketekben.

hvg
„Nem nyelek több békát” – jelezte Csordás, azaz nem enged a nagy könyvkereskedelmi hálózatok nyomásának: senkinek sem ad 46 százaléknál nagyobb árrést. Márpedig elég kövér békáról van szó, hiszen a jelenlegi, átlagosan 45-50 százalékos árrés helyett legújabb szerződéseiben a Libri például már 60 százalékot kér a kiadóktól. De a többi kereskedő is változtatni akar szerződési feltételein, jellemzően a fizetési határidőt tolnák ki. Csordás szerint az alapvető gond a bizományosi rendszer, továbbá az, hogy a terjesztők nem a boltokban versenyeznek egymással, hanem a beszerzési piacon – ott is elsősorban abban, melyikük tud nagyobb árrést kialkudni. A nagy terjesztőkkel szemben a kis kiadók egyenként gyengék, még akkor is, ha a Gazdasági Versenyhivatal nemrég azt állapította meg, a piacon nincs erőfölényes helyzet. A vizsgálat alapján a négy nagy könyvterjesztő – a triumvirátuson kívül a Nobilis Kristóf érdekeltségében lévő Bookline.hu Nyrt. tartozik ide – egyikének a kis- vagy a nagykereskedelmi forgalma sem éri el a teljes könyvpiac 12 százalékát. Nem talált kivetnivalót a versenyhivatal a Pécsi Direkt és a Líra vertikumépítésében sem, azaz abban, hogy egyre több kiadót kebeleztek be. A független – tehát nem a kereskedők érdekeltségébe tartozó – kiadók mindenesetre másképp látják a dolgot. Ezért a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésén belül megalakították a független kiadók tagozatát, amely lapzártánk után tartja első ülését.

A könyvterjesztők a kiadók pénzét forgatják, háborognak az utóbbiak, mondván, a kereskedők átlagosan még két hónapig maguknál tartják az eladott könyvek értékét. A HVG által megkérdezett, de kiszolgáltatott helyzetükre tekintettel nevük elhallgatását kérő kiadók ennél is rosszabb helyzetről számoltak be. E szerint a Pécsi Direkt némelyiküknek még a decemberi számlával is adósa, márpedig a könyvesek számára a karácsony előtti néhány hét hozza az éves forgalom harmadát. Matyi Dezső, a Pécsi Direkt tulajdonosa viszont a HVG-nek úgy nyilatkozott, nincs decemberi tartozása, legfeljebb az eddigi 30 napos fizetési határidő nyúlt meg 60 napra. Ezzel együtt a piacon azt találgatják, hogy a tavaly 16,6 milliárd forint bevételt és 675 milliós adózás előtti nyereséget elkönyvelt Pécsi Direkt miként képes menedzselni 8-9 milliárd forintra becsült hitelállományát. Tény, hogy Matyi a minap pályázott a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. 49 százalékos részvénycsomagjára, nyert is, aztán mégis elállt az üzlettől, és nem mozdult rá az eladó Akadémiai Kiadóra sem. A válságra tekintettel az Alexandra brutálisan (Matyi korábbi nyilatkozata szerint kétharmaddal) visszafogja az új könyvek kiadását, és a román piacon tervezett bolthálózatnyitást is feladta. Az eddig erőteljesen terjeszkedő cég ebben az évben csak presztízsberuházásokra hajlandó – májusban adják át az egykori Párisi Nagyáruházban az 1700 négyzetméteres új Alexandra-üzletet –, kisebb boltokat nem nyit.

„Elértük azt a méretet, amikor már nincs kényszer a terjeszkedésre” – indokolta Matyi a korábbiaknál szerényebb üzletmenetet. A cégcsoport konszolidált árbevétele 20 milliárd forint, hitelállománya pedig kezelhető – tette hozzá. A romániai leányvállalat kiválásakor készült tavaly novemberi zárómérleg-tervezetben a cégközlöny szerint 10,6 milliárd forintos kötelezettségállomány szerepelt. Ebből azonban nem több a hitel, mint a 2007-es mérlegben könyvelt 7,8 milliárd – mondta Matyi. Tavaly mindenesetre jól kellett hajráznia a cégnek, hiszen a novemberi tervezet még 67 millió forint mérleg szerinti veszteséget mutatott. Üzleteiben a Pécsi Direkt tulajdonosa saját bevallása szerint az idei első negyedévben mintegy 15 százalékos forgalomcsökkenést tapasztalt. Ehhez képest a cég üzleti terve a tavalyinál csak hajszállal kisebb, 16,4 milliárdos forgalommal számol, ugyanakkor 500 millióra csökkenő adózás előtti eredményt vár.

A plázakonkurenshez hasonló mértékű kereslet-visszaesést tapasztalt az év eddig eltelt hónapjaiban a Libri is, és ezzel kalkulál 2009 egészében – mondta a HVG kérdésére Walitschek Csilla ügyvezető. A piaczsugorodáshoz fogható problémát jelent a könyvesszakmának a költségek növekedése, mindenekelőtt az euróban felszámított bérleti díjaké. Az óvatosság jegyében a Libri is visszafogja a terjeszkedést: az idén a kaposvári Corsóban áprilisban megnyitott bolton kívül csak az egykori Budai Skála helyén épülő Allee bevásárlóközpontban tervezi egy új, 1800 négyzetméteres üzlet nyitását. A felzúdulást keltő árrésemeléssel próbálkozó Libri az év eleje óta próbál megegyezni a kiadókkal arról is, hogy a jelenlegi 15 nap helyett 30 napos határidővel fizessen. Ez kedvezőbb a könyvterjesztők és a hipermarketek fizetési gyakorlatánál – érvelt az ügyvezető.

Ez így is lehet, legalábbis Kolosi Tamás családi cége, a Líra Könyv Zrt. a bizományba átvett könyvekért a kiadók számláinak befogadásától számítva 30 napon belül fizet, és elmondása szerint legfeljebb két-három hetes késedelem fordul elő. Más a helyzet a hipermarketek forgalmánál, ahol a Líra-csoporthoz tartozó Sun Books 60 napra vállalja a fizetést, míg ő maga tavaly átlagosan 100 napon túl jutott hozzá a pénzéhez. A Líra-csoport egyébiránt tavaly a dinamikusan növekvő árbevétel ellenére története legrosszabb évét zárta: az előzetes adatok szerint 9-9,5 milliárd forint konszolidált árbevételt és mintegy 100 millió forint nyereséget könyvelt el. Kolosi az idén a költségek növekedése dacára azzal számol, hogy a 70 boltos hálózattal rendelkező csoport stagnáló árbevétel mellett mintegy 300 millió forint adózás előtti eredményt ér el. Utóbbi nagy részét a csoporthoz tartozó hét kiadótól reméli.

Várhatóan lassul az internetes könyvforgalmazásban mintegy 4 milliárd forintos bevételével piacvezetőnek számító Bookline tavaly csaknem 45 százalékos forgalomnövekedése is – nyilatkozta a HVG-nek Starcz Ákos vezérigazgató, aki az első negyedévben több üzletágban is két számjegyű bővülést jelzett. A piacon sokak által átkozott Bookline jelentős kedvezményekkel csábította magához a vevőket, akár veszteség árán is, bevallottan piacszerző, piacépítő céllal. Így aztán nem egyszerű mutatvány, hogy üzleti eredményét nyereségbe fordítsa, mégpedig úgy, hogy a piacvezető hármas mögötti negyedik helyét megőrizze, illetve megtartsa az internetes piacon elért vezető pozícióját. Igaz, a cég nem kizárólag könyvvel foglalkozik, s idei forgalmának egyötöde egyéb termékekből, például drogériai cikkekből áll. Starcz szerint a könyvpiacon a nyári–őszi időszak lesz a kritikus, de az is nagy kérdés, hogy a jelenlegi „agyhalott” állapottal szemben felbukkan-e elég könyvújdonság, bestseller. Erre talán már az április 23-án kezdődő Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál választ ad.

VITÉZ F. IBOLYA

“Pancserpuccsot” emlegetve Magyaron akart ütni, de végül Orbánt is eltalálta az Alapjogokért Központ vezetője

“Pancserpuccsot” emlegetve Magyaron akart ütni, de végül Orbánt is eltalálta az Alapjogokért Központ vezetője

Már több, mint 70 ezer villanyautó van Magyarországon

Már több, mint 70 ezer villanyautó van Magyarországon

A dzsihádból jön, de még nem tudni, hova tart Szíria új vezetője

A dzsihádból jön, de még nem tudni, hova tart Szíria új vezetője

Történelmi lépés a Vatikánban: Ferenc pápa először nevezett ki nőt a legfelsőbb vatikáni hivatal egyik vezetőjévé

Történelmi lépés a Vatikánban: Ferenc pápa először nevezett ki nőt a legfelsőbb vatikáni hivatal egyik vezetőjévé