HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szinte minden háztartásban a legtöbb hulladékot a konyhában termeljük. A cikkben – a Zero waste konyha című könyv felhasználásával – ahhoz adunk tippeket, hogy a gyakran használt tojást hogyan használhatjuk fel teljes egészében.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A tojás az egyik legjobban újrahasznosítható alapanyag. Kevesen tudják, hogy még a héját és a főzővízét is felhasználhatjuk, nem beszélve a maradék keménytojásról, tojásfehérjéről és tojássárgáról. Persze, csak óvatosan a hasznosítással: a frissességre figyeljünk oda, hiszen minden tojás életében eljön az a pillanat, amikor már nem lehet megmenteni.

Kezdjük a régi, jól bevát tojásteszttel. Nemcsak az egészségünk szempontjából fontos tudni, hogy romlott-e az étel, vagy még menthető, de a pazarlásmentes életmód elérésében is segít. A kérdéses korú tojást tegyük egy pohár vízbe. Ha friss, lesüllyed az aljára, és az oldalára billen. Ha "megáll" a hegyén, akkor már benne jár a korban, de még meg lehet enni. Ha viszont feljön a felszínre, dobjuk ki!

Tojásteszt
Zero waste konyha, HVG könyvek

Maradék keménytojás

A keménytojás héjastól a hűtőben tárolva 3-4 napig is eláll. Tervezzünk olyan ételeket, amelyekhez a keménytojást felhasználhatjuk; például a legtöbb zöldsalátát remekül gazdagítja. A tojáspörkölt egyszerű és finom, de ízlés szerint, kreativitásunktól és a kamrában található alapanyagoktól függően, különböző rakott ételeket is felturbózhatunk vele: tonhallal, zöldségekkel, hússal, sajttal vagy krumplival, valamint tejföllel rétegezve már mehet is a sütőbe.

A keménytojásokból pácolt vagy savanyított tojásételeket is készíthetünk, amelyek nagyon ízletesek és könnyen elkészíthetők.

Maradék tojásfehérje

A tojásfehérje 80%-a víz, ezért nagyon jól fagyasztható (10 hónapig bírja minőségromlás nélkül). Ha mégsem fagyasztjuk le, akkor hűtőben 1 napig tárolhatjuk. Fagyasztáshoz használhatunk üres tejfölös vagy joghurtos dobozokat, amelyekre érdemes ráírni, hány darab tojásfehérjét tartalmaznak.

De ha kevesebbre van szükségünk, mint amit egy doboz tartalmaz, akkor érdemes tudni, hogy 1 db fehérje körülbelül 30 g – ez alapján tudunk majd igény szerint adagolni. A tojásfehérjét időben olvasszuk ki használat előtt, és a folyamatot semmiképp se gyorsítsuk meleg vízzel, mert a fehérje könnyen megfő.

hvgkonyvek.hu

A maradék tojásfehérjéből készíthetünk fehérjében gazdagabb rántottát vagy omlettet – akár a sárgájának a duplája is lehet a fehérje. Panírozáskor is érdemes hozzáadni az egész tojáshoz pluszfehérjét. Ha laza habbá verjük a tojásfehérjét, akkor zöldségeket, húsokat is bundázhatunk vele, amit következő lépésben különböző magvak keverékébe vagy durvára tört kukoricapehelybe mártunk, és úgy sütünk ki.

Mindenféle tészta és sütemény tetejét is érdemes megkenni tojásfehérjével, mert csillogó, fényes, márványos felületet kölcsönöz, sőt a tojásfehérjére szórt reszelt sajt, cukorgyöngy és egyéb dekorációk, vagy a magvak is jobban megtapadnak.

A zavaros húslevest is áttetszővé varázsolja – engedjünk bele óvatosan egy tojásfehérjét a levesbe, majd miután megszilárdul, és fehérré válik, egy-két perc után ki is emelhetjük.

Természetesen a fehérje legszéleskörűbb felhasználása a sütemények és desszertek körében lehetséges – gondoljunk csak a habcsókra, a Pavlova tortára, az olaszok mandulás teasütijére, vagy a fehér piskótára, ami csak fehérjével készül.

Maradék tojássárgája

A tojássárgája szintén lefagyasztható, de kevesebb ideig, legfeljebb 3 hónapig őrzi meg minőségét.

Ha nem fagyasztjuk le, akkor hűtőben rövid ideig tárolhatjuk. Leheletvékonyan csorgassunk annyi olajat a tetejére, amennyi ellepi – így légmentesen zár, a tojás nem bőrösödik és nem romlik meg olyan gyorsan – de legjobb, ha másnap felhasználjuk.

Készíthetünk belőle házi majonézt, hiszen ez csak tojássárgáját igényel. Botmixerrel keverjük el a sárgájákat, majd fokozatosan, pár cseppenként dúsítsuk olajjal, közben a mixelést ne hagyjuk abba! Mindez kb. 4 percbe telik. Végül adjunk hozzá facsarásnyi citromot vagy ecetet.

Különböző krémek – mint a crème brûlée – és pudingok elmaradhatatlan alapanyaga, a tojáslikőrről nem is beszélve, de a sokak által kedvelt carbonara spagettinek is fontos alkotóeleme.

A szószokat, mártásokat krémesebbé, bársonyosabbá és gazdagabbá teszi. Sőt a leveseket is gazdagíthatjuk vele, de várjuk meg, amíg kihűl a leves, és úgy keverjük el benne kézi habverővel, simára. Teltebb ízt, bársonyosabb textúrát ad.

A tojáshéj és a főzővíz

A főtt tojás főzővizét sem szabad kiönteni, hiszen sok ásványi anyag oldódott ki a tojásból főzés közben, amit növényeink meghálálnak. Természetesen a vizet ne forrón használjuk locsolásra.

A tojáshéj szintén gazdag ásványi anyagokban – kalciumban és más fitonutriensekben, vétek lenne kidobni. Melegítsük elő a sütőt 180 ºC-ra, és egy sütőlapra rakjuk rá a tojáshéjat, majd süssük 10 percig. Egy mozsárban vagy robotgépben őröljük porrá. Légmentesen záródó fémdobozban 3 hétig eltartható. Smoothie-khoz, turmixhoz adhatunk egy kávéskanálnyit.

A tojáshéj újrahasznosítása
Zero waste konyha, HVG Könyvek

Két tojásmentő recept

CÉKLÁS-ECETES FŐTT TOJÁS

Hozzávalók:

10 db keménytojás

40 dkg főtt cékla (savanyú is lehet, de akkor kevesebb ecetet adjunk majd)

1 dl almaecet vagy más ecet

1,5 dl víz

8 dkg cukor

1 kk tarkabors

1 rúd egész fahéj

1 kk szegfűszeg

1/1 kk frissen reszelt szerecsendió

A tojásokat és a feldarabolt céklát tegyük sterilizált üvegekbe. A többi hozzávalót keverjük össze egy lábasban, és forraljuk min. 10 percig, vagy amíg a cukor felolvad. A levet öntsük rá a céklás tojásokra úgy, hogy ellepje azokat. Légmentesen zárjuk le az üvegeket, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Időnként mozgassuk át, állítsuk fejre az üvegeket, hogy a lé mindenhol körbevegye a tojást. Hagyjuk pár napig érni. A tojások szép rózsaszínre változnak. Felbontás után is több hónapig elállnak.

BOSZORKÁNYHAB

Nagymamáink készítették ezt a receptet, amely igazán egyszerű, és mindenféle piros gyümölccsel – eperrel, málnával, ribizlivel, erdei bogyós gyümölcsökkel remek.

Hozzávalók:

3 db tojásfehérje

15 dkg megtisztított gyümölcs

ízlés szerint porcukor (vagy édesítő)

1 csipet fahéj

1 tk vaníliaeszencia

A gyümölcsöt villával pépesre törjük, és összekeverjük a fahéjjal és a vaníliaeszenciával. A friss tojásfehérjét kemény habbá verjük a porcukorral (édesítővel). A gyümölcsös masszát óvatosan beleforgatjuk a keményre felvert tojásfehérjehabba, és 2-3 órára fagyasztóba tesszük. Tálalás előtt 15 perccel vegyük ki, és friss gyümölccsel megszórva tálaljuk.

A Zero waste konyha című könyvet a HVG Könyvek webshopjában itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Cserélje kisebbre a szemetest! Mi kell a hulladékmentes konyhához?

A hulladékmentes vagy zero waste mozgalmakról egyre több helyen hallhatunk. Ha még nem tettük meg, itt az ideje, hogy mi is kövessük a trendet. Hiszen ha csak a konyhánkat nézzük, megdöbbentőek a számok: éves szinten átlag 40-45 kilónyi élelmiszert dobunk ki, ami a bolygónkon kívül a pénztárcánkat is megterheli.