1. Utánozzuk a locsolóautót. Nem véletlen, hogy a nagy melegben locsolóautók róják az utakat, hiszen a kispriccelt víz párolgáskor hőt von el környezetétől. Éppen ezért mindig legyenek vizesek az erkélyek és a teraszok, családi házaknál pedig az épület körüli utak. Ez utóbbinak a kutyák is nagyon örülnek.
Fontos az árnyékolás © Dripnet |
2. Permetezzünk! A szobanövények permetezőflaskáját alaposan mossuk ki (a legjobb, ha beszerzünk egy újat), és töltsük meg hidegvízzel: a finom vízpermettel elegendő egy-másfél óránként beszórni a burkolatokat, a függönyöket, a szőnyegeket és a kárpitokat, és máris kellemesebb lesz a klíma. Ha a vízhez borsmenta vagy eukaliptusz illóolajat keverünk, extra friss lesz a levegő.
3. Klímaalternatívák. Légkondicionáló készülékre nem kell egy vagyont költenünk, a méregdrága masinák csak a szállodák és a vendéglátóhelyek számára nélkülözhetetlenek. Jó választás lehet a mobilklíma, mivel nem igényel beszerelést, ráadásul hurcolható. Ez az eszköz kisebb lakások, esetleg nem túl nagy belmagasságú, ám méretes nappalik hűtését képes megoldani, nagyságrendileg 100 ezer forintért. Kisebb szobákba érdemes párátlanító hűtőt venni: a ventilátor méretű eszköz csökkenti a páratartalmat és ezzel a melegérzetet; ára 15—30 ezer forint. És persze mindig ott a jó öreg ventilátor, amely akkor jó, ha egy helyben tartózkodva (például íróasztalnál dolgozva) magunkra irányítjuk.
4. Száműzzük a fagyasztót. A fagyasztóládát nyáron vigyük le a pincébe vagy a garázsba, mivel a berendezés ilyenkor nagy erővel dolgozik: miközben hűt, hihetetlen mennyiségű hőt termel. Ha tehát a lakás valamely helyiségében van, tovább melegíti azt. Ráadásul a gépnek sem tesz jót, ha nagy hőkülönbséget kell legyőznie.
5. Árnyékoljunk ügyesen. A lakást pillanatok alatt fölmelegíti az ablaküvegen keresztül betűző nap, ezért mindenféleképpen használjunk redőnyt vagy sötétítő függönyt. Erre akkor is ügyeljünk, ha viszonylag hűvös a lakás, és reggel elmegyünk otthonról: ha elfelejtünk elsötétíteni valóságos katlanra érkezhetünk haza. A legjobb hőszigetelő (télen is) a redőny. A meleg leginkább a tetőtéri lakásokban, szobákban támad: ha a redőny túl drága, szereljünk fel olcsóbb rolórendszert. Egészen hatékony például a külső, fényvédő és a belső árnyékoló kombinációja, amely megakadályozza az ablakok felmelegedését és a forrósító fénysugarak bejutását a lakásba. Ez 3-4 fokkal lejjebb viheti a hőmérsékletet úgy, hogy csak az eszközt kell megrendelni, és egy kevésbé ügyes családfő is húsz perc alatt felszereli a rolókat.
A második rész (Oldaltörés)
6. Tereljük a napsugarakat. Ha nem bírjuk elviselni a sötétet, megoldás lehet, ha az ablak fölé árnyékoló ernyőt készíttetünk. Ez visszaveri a napsugarakat, így legalább a közvetlen napsugár melegítő hatásával nem kell számolnunk.
Ültessünk virágot az ablakok elé © sxc.hu |
7. Szellőztessünk okosan. Légcserére a nagy melegben is szükség van, viszont nem mindegy, mikor és hol nyitunk ablakot: mindig a ház hűvösebb, árnyékosabb oldalán szellőztessünk, éjjel pedig tárjuk ki az ablakokat. Jó módszer lehet a gyors kereszthuzat is, méghozzá úgy, hogy a szemközti ablakokba hosszában több helyen felhasított vizes lepedőt lógatunk. Ha a kinti levegő lehűlt, mindenképpen csináljunk kereszthuzatot! A társasházak lépcsőházból is juthatunk hűs levegőhöz, és esetükben is alkalmazhatjuk a föllocsolós módszert – persze csak akkor, ha a szomszédok is egyetértenek vele.
8. Locsoljuk a tetőt. A kerti növények reggeli és esti locsolását egybeköthetjük a tető belocsolásával is. Tetőtéri lakások és lapostetős épületek esetében ez a módszer csodákra képes. Az ablakokat persze csukjuk be előtte.
9. Terjeszkedjünk lefelé. Ha a pincefeljáró a lakásba nyílik, tárjuk ki az ajtaját. Ugyanígy tehetünk az alagsorban lévő garázsok följáratával is. Ha otthon dolgozunk, ideiglenesen át is tehetjük „székhelyünket” a föld alatti helyiségekbe. Csak arra kell figyelnünk, hogy a mobiltelefont olyan helyre helyezzük, ahol már van térerő, de még halljuk lentről a csengést.
10. Növényt az ablak elé. Ültessünk a ház legnaposabb ablakai elé növényeket! A családi házak földszinti ablakait könnyedén megvédhetjük például az abszolút igénytelen olasznáddal. A növényt tőosztással lehet szaporítani, így ha valamely ismerősünk már ültetett ilyen dísznövényt, kérjünk tőle bátran! Így jövőre már a mi ablakainkat is megvédhetik a több méteres, lengedező nádszálak.
Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség