szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A ház alakját sokszor csupán ízlésünk szerint határozzuk meg, pedig az épületek formájának a feng-shui már több ezer éve nagy jelentőséget tulajdonít. Melyek a szerencsés alakzatok, és hogyan ellensúlyozhatjuk a kedvezőtlen formákat?

A kínai térrendezés, a feng-shui szabályai szerint csak szabályos formákból lehet szilárd és biztos életteret építeni. Házunk építésekor vagy lakásunk kiválasztásakor ügyelnünk kell arra, hogy alakja minél szabályosabb legyen. A legszerencsésebb, ha téglalap vagy négyzet alakú alaprajzot választunk. A kör és a nyolcszög (bagua) szintén kedvező, de ezeket a formákat inkább a bútorok kiválasztásakor érdemes alkalmaznunk.

Persze nem kell megijednünk akkor sem, ha a ház vagy a szoba alakja nem szabályos, mivel a „rossz energiákat” a feng-shui módszereivel javítani lehet. A hiányosságok kiegyensúlyozása ugyanakkor nem pótolja teljesen azokat, ezért új lakás vagy ház vásárlásakor inkább szabályosságra kell törekednünk.

Kipótolható sarkok
Az L-alakú házak nem szerencsések, de hibáikat is korrigálni lehet. Ha például az oldalakat meghosszabbítjuk, és a hiányzó sarok helyére valamilyen csí-, azaz életenergia forrást helyezünk, máris sokat javítunk a helyzeten. A csí forrása lehet lámpa, szökőkút, de megteszi egy tetőre vagy falra irányított kerti reflektor is. Fontos, hogy a fényforrást vagy a szökőkutat gyakran használjuk, mert csak így fejti ki igazán csítermelő hatását.
A lámpa helyett ültethetünk fát a képzeletbeli sarok helyére, mert az is jó energiákat teremt, és hatásosan egészíti a házat. A fafaj kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a hosszú életű legyen, ám méretei ne nyomják el a házat. A diófa például nem szerencsés választás, ahogy a relatív rövid életű gyümölcsfák sem.
A hiányzó részt tükrökkel is pótolhatjuk, amelyeket a hiányzó sarkot határoló oldalakra kell függesztenünk, hogy a meglévő házfalat „átvigyék” a hiányzó területre. Amikor hiányosságot pótolunk, minél nagyobb felületen kell használnunk a tükröt.

Növényeket a kiszögellésekhez!
Az L-alak szobák esetén sem szerencsés, mivel az ilyen helyiségekben nem tud zavartalanul keringeni a csí. A rövidebb sarkoknál ugyanis felgyorsul az áramlás, az ártóvá váló csí hatása pedig a szoba felé irányulhat. Ha viszont a sarok mindkét oldalán egy-egy mozgó dísztárgyat helyezünk el, szétoszlathatjuk az ártó csíáramlást, és egyúttal újra keringethetjük a szobában a pozitív energiát. Szerencsés lehet az is, ha a saroknál valamilyen csíforrást helyezünk el, lámpát vagy virágot, amely jó csít termel. A virágok lombjai egyben oldják és el is fedik a sarkok élét, jelentősen csökkentve az ártó hatást. A sarkoknál létrejövő ártó csí szétoszlatására és átalakítására használhatunk kristálygömböt is – persze itt már felmerül a kérdés, akarjuk-e, hogy színes, stílusában nem biztos, hogy otthonunkhoz illő kis dísztárgyak bukkanjanak fel a lakás különböző pontjain. 

Lefedett hiányosságok
Az U-alakú házak az L-alakúakhoz hasonlóan kedvezőtlen hatásúak. Ennek ellensúlyozására ültethetünk sövényt a hiányzó szakaszon, ezzel is kifejezve az összetartozást. A tükrök ez esetben is jótékonyan hatnak az csí áramlására. A bárd alakú, nyeles épületek vagy szobák sem szerencsések. A bárd legkritikusabb és legveszélyesebb területe az éle, ezért a veszélyek elkerülése végett ágyat, tűzhelyet és íróasztalt nem tanácsos elhelyezni az él felőli oldalon. A csizmaalak kedvezőtlenségének alapja a bárdhoz hasonlóan szintén a hasonlatosság: a veszélyt okozó terület itt a csizma talpa, ezért ide se helyezzünk ágyat, íróasztalt és tűzhelyet. Ha ezeket a bútorokat valami miatt nem akarjuk elmozdítani a talptól, akkor egy tükörrel át is tükrözhetjük a szemközti oldalra őket. Ebben az esetben a tükör ki is egészíti a hiányzó sarkot. A „csizmát” egy sövénnyel kiköthetjük egy fához, hogy ne tudjon „megmozdulni”, azaz a talpára állni. 

Megtöltött belső udvar
Az átriumos házak jellegzetessége a belső udvar. A feng-shui szempontjából azokkal az átriumos házakkal kell foglalkozni, amelyek családi háznak számítanak. A belső udvaros bérházakban ugyanis több család is lakik, így mindig csak az egy család által lakott területet kell figyelembe venni. Előnyös például, ha a belső udvart kertként használjuk és átjárhatóvá tesszük. Így csak kevés ajtó nyílik az átriumra, és a csí a kertben és a lakásban egyaránt kiegyensúlyozottan tud áramlani. Nem szerencsés azonban, ha túl sok ajtó nyílik ide − ezt úgy ellensúlyozhatjuk, hogy csít termelő szökőkutat építünk az udvarra, amely állandó mozgásával egyben szét is oszlatja a létrejövő jó csít.

Gulyás a kormányinfón a belvárosi gyilkosságról: Pintér Sándor távozása szóba sem került, az Isztambuli egyezményt pedig továbbra sem ratifikálják

Gulyás a kormányinfón a belvárosi gyilkosságról: Pintér Sándor távozása szóba sem került, az Isztambuli egyezményt pedig továbbra sem ratifikálják

Tűz volt a Puskás Arénában

Tűz volt a Puskás Arénában

Magyar Péter szerint valójában az arab befektetők mondták vissza Mini-Dubajt, Lázár János pedig fél évet adott Budapestnek

Magyar Péter szerint valójában az arab befektetők mondták vissza Mini-Dubajt, Lázár János pedig fél évet adott Budapestnek

Újabb milliárdokat szórtak ki a kormány plakátjaira, a Szuverenitásvédelmi Hivatal és a diákhitel kommunikációjára is jutott

Újabb milliárdokat szórtak ki a kormány plakátjaira, a Szuverenitásvédelmi Hivatal és a diákhitel kommunikációjára is jutott