Hogyan keresnek a budapesti lakásokon a külföldiek?
Az ír, angol és német befektetők még mindig gyakori vendégek Magyarországon. Miért vesznek luxusingatlant, és mire használják őket? Ki veszi bérbe az ilyen lakásokat, és mennyit fizet érte?
A Magyarországon megforduló külföldi magán ingatlanbefektetők többsége ír, angol és német. Őket követik az olaszok, a spanyolok, az izraeliek, valamint a skandináv államok állampolgárai. A külföldi vásárlók leginkább a pesti belvárosban keresgélnek, elsősorban a dunai panorámás és az Andrássy úti lakásokat kedvelik. Szinte minden olyan ingatlanra vevők, amely a városközponthoz közel esik, és olyan területen van, amely fejlődés előtt áll.
Mire kell nekik?
A luxusingatlanok iránt támasztott igények egyediek, attól függően, hogy kiadásra vagy továbbértékesítésre
Értékes a panoráma © Fazekas István |
Tipikusan tervasztalról
A külföldi befektetők előszeretettel vásárolnak tervasztalról, mert az építkezés megkezdése előtt olcsóbban megszerezhetik az ingatlant. Mivel az értékesítés előrehaladtával az ár is emelkedik, a projektek fölépültekor pedig nincs eladó lakás, eleve magasabb összegért tudnak túladni az ingatlanokon. Bevett szokás az is, hogy több ütemből álló fejlesztésekből vesznek lakást, és kivárják, amíg az egész projekt befejeződik. A megvásárolt lakásokat egészen addig kiadják, majd együtt értékesítik. Kész luxuslakást csak ritkán vásárolnak eladásra, az viszont előfordul, hogy jó elhelyezkedésű lakásokat alakítanak át, és bérbeadják őket.
Távvásárlás vagy személyes jelenlét?
A vásárlás módja attól függ, hogy a befektetőnek vannak-e magyarországi kapcsolatai. Vannak olyan tulajdonosok is, akik még életükben nem jártak az országban: ők külföldi kiállításokon vásárolnak, a megfelelő papírokat és meghatalmazásokat pedig elküldik. Sokan azonban helyben szerződnek, és rengeteget válogatnak. Olyan tulaj is van, aki hosszabb ideje él hazánkban, és folyamatosan keresgél.
A külföldiek többsége inkább új ingatlant vásárol, pusztán azért, hogy a vásárlás miatt ne kelljen ideutaznia, és ne kelljen a felújítással foglalkoznia. Általában a bérbeadást is inkább cégekre bízzák, mert garanciát akarnak arra, hogy az ingatlant megbízható bérlőnek adják ki. A módszer további előnye, hogy a menedzsmentcégek az ingatlannal kapcsolatos papírmunkát, ügyintézést is elvégzik, beszedik és átutalják a bérleti díjat, rendezik a közös költséget, és a javítási munkálatokat is elvégeztetik.
Kinek kell luxuslakás bérbe?
Mennyibe kerül a kényelem?
Luxus bérlakások esetében nehéz átlagos négyzetméterárról beszélni, mivel az árak felszereltségtől és minőségtől függően nagyon eltérőek. Az alacsonyabb emeleten lévő lakásokat például nehéz összemérni egy tetőtéri, nagyteraszos ingatlannal. Az Andrássy úton 500−800 euró (1 euró 253 forint) az egy hálószobás, bútorozott luxuslakások bérleti díja, a két hálószobásoké 800 és 1500 euró között mozog. A háromhálós ingatlanok ára 1500 eurótól kezdődik, és elérheti a 2800 eurót is. A budai oldal luxus családi házait havi 3 ezer eurótól lehet bérbe venni.