szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már két hónap sincs az érfolyamgátra való jlentkezés lezárultáig, de az éreintetteknek csak nem egészen ötöde élt e menekülési lehetőséggel. Az OTP Banknál eddig több mint húszezren kérték a konstrukciót, a bank az év végéhez közeledve rohamra számít.

Fontos az árfolyam mozgása

A forint árfolyama sem gyengült az elmúlt hónapokban, ami felhívná az ügyfelek figyelmét az árfolyam bezuhanásának kockázatára. A bankok egyébként azt állítják, hogy az árfolyam egyáltalán nem hat az igénylések alakulására, pedig erre nagyon is érdemes lenne figyelni. Januárban és júniusban ugyanis 250 forint felett is jegyezték a svájci frankot, és nincs elemző, aki meg tudná mondani, hogy ha egyszer elindul egy vészes gyengülés, akkor hol a határ. Márpedig 270 forintos svájci frank felett (és 340 forintos euró felett) teljesen védett az ügyfél az árfolyamgát rendszerében.

Annak ellenére nagyon szerény az érdeklődés az árfolyamgát iránt, hogy a devizahiteles ügyfelek jelentős részének valódi segítséget nyújt a konstrukció – írja az az en penzem lakossági pénzügyi portál. A devizahitelesek azzal együtt is csak nagyon lassan eszmélnek, hogy a jelenlegi, még kedvezőnek mondható árfolyamok mellett is gyakorlatilag azonnal (2 hónap elteltével) 25 százalékkal csökken a törlesztőrészletük.

A portál által megkérdezett bankok arra számítanak, hogy az árfolyamgát alá az utolsó percben akar majd bejelentkezni a hitelesek nagy része. Nem szabad azonban elfeledkezni arról, hogy az év végén az ünnepek miatt korlátozott a bankok nyitva tartása, így a végén még le is csúszhat az ügyfél az árfolyamgátról. Az OTP Bank arra számít, hogy az ügyfelek 45-50 százaléka él majd az árfolyamgáttal, így felkészült arra, hogy a véghatáridő közeledtével jelentősen megnőhet az igénylések száma. Az ügyfelet a konstrukció választásakor semmilyen banki költség nem terheli és a közjegyzői díjat sem kell megfizetni.

Az elmúlt havi statisztikák, és a bankok visszajelzései alapján a portál úgy számolja, hogy október végéig a jogosult ügyfelek kevesebb, mint 20 százaléka szerződött a bankjával, ami azt jelenti, hogy számuk 95 ezer körül alakulhat. A portál az OTP Banktól úgy értesült, hogy náluk több mint húszezren igényelték a konstrukciót, pedig 110 ezren jogosultak rá.

A tartósan 180 forintos svájci frank melletti törlesztés 5 éven át védelmet ad az árfolyam-ingadozás ellen, az e felett elengedett kamat valódi ajándék. A konstrukció legnagyobb előnye azonban az, hogy 270 forintos svájci frank felett megszabadul a devizahiteles az árfolyamkockázattól, hiszen mindent az állam fizet. Az ügyfelek azonban ennek ellenére is hezitálnak.

A tapasztalatok szerint több oka is van annak, hogy az ügyfeleknek csak kis hányada élt a lehetőséggel. A konstrukció bonyolult, ugyanakkor bizalmatlanok is a devizahitelesek, nem mernek 5 évre elköteleződni. Általános a félelem attól, hogy az 5 év letelte után a forintkamatok olyan magasan állnak, ami miatt a gyűjtőhitel-számlán felhalmozódott adósságot nem tudják törleszteni. (Pedig a jogszabály szerint az adós kérheti a bankját, hogy a gyűjtőhitelre csak a korábbi törlesztés 15 százalékát fizethesse. Ekkor meghosszabbíthatja a futamidőt.)

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!