szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár olyan érzése van az embernek, ha végigmegy a budapesti Nagykörúton, hogy egyre több az üres, eladó vagy kiadó üzlethelyiség, az elemzők szerint nem kritikus a helyzet, és mindössze a piac átrendeződéséről van szó.

Egyre több az üresen álló bolt a budapesti Nagykörúton, a Portfolio.hu összesen 68 utcára nyíló üres, kiadó vagy eladó üzlethelyiséget számolt össze. A kerületi önkormányzatok tájékoztatása szerint a József körúton a 25, önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségből 24-nek van bérlője, az Erzsébet körúton 55-ből 30 üres, a Teréz körúton pedig az önkormányzati tulajdonú üzletek többsége nagyon rossz adottságú (pincehelyiségek, kicsik), ezért nem is adják bérbe őket.

A lap által megkérdezett Karácsony Krisztián, az Ecorys Magyarország ügyvezető igazgatója szerint a Körúton tapasztalható 5-15 százalék közötti üresedés normálisnak tekinthető, ennél jóval nagyobb problémával küzd az Andrássy út, ahol ez az arány 20 százalék körül mozog, amit Karácsony inkább spekulációval magyaráz.

Az elemző szerint jelenleg a vendéglátóhelyek tekintetében inkább emelkedő, a ruha szegmensben pedig csökkenő a trend, már a kínai piac áraival versenyző ruhaboltok sem képesek megélni a jelenlegi piacon. Karácsony szerint vannak azonban egyedi problémával küzdő ingatlanok is, amik régóta üresek vagy nagy a fluktuációjuk. Ezeknél az üresedés oka lehet, hogy túl nagy a helyiség, a tulaj túl magasan határozza meg a bérleti díjat, túl messze van a villamosmegállótól, vagy egyszerűen rendezetlenek a tulajdonviszonyok.

Pál Erika, a Jones Lang LaSalle kiskereskedelmi üzletág vezetője szerint az üres üzletek oka lehet még az, hogy nagyon sok ingatlan még mindig önkormányzati tulajdonban volt és van, rengeteg üzlethelyiség pedig rossz állapotban van jelenleg is, felújításuk a kért bérleti díjak mellett pedig nehezen kitermelhető. Kevesen fektetnek be önkormányzati tulajdonba, főleg ha nincs meg az esély a tulajdonjog megvásárlására.

Emellett a belvárosi üzlethelyiségekre túlnyomóan jellemző, hogy régi és védett épületek földszintjén vagy pinceszintjén helyezkednek el, a hasznos terület megosztása, kiskereskedelmi szempontból való kihasználtsága pedig korlátozott. Mindezek ellenére, ha valaki szeretne egy szép felújított üzlethelyiséget, akkor még meg kell vívnia a harcot a kerülettel, önkormányzati vagy fővárosi építésszel, örökségvédelmi hivatallal. Ennek költségeit és a vele járó nehézkes, bürokratikus ügyintézést kevesen vállalják – mondta a tanácsadó, aki szerint probléma lehet a körúti és belvárosi parkolási lehetőségek hiánya és nehézsége.

Szabó Dávid, a CBRE kereskedelmi ingatlanokkal foglalkozó üzletágának tanácsadója szerint a Körúton az üzletek azonban mindössze átrendeződnek, a kereskedelem helyett a szolgáltatások, vendéglátás és az FMCG (fast moving consumer goods, magyarul napi fogyasztási cikkek) szektor irányába mozdulnak. Rámutatott, hogy új, nagy alapterületű élelmiszerüzletek nyíltak, emellett drogériákat is szép számmal találunk, több üzlet felújításra került, új nyitások is várhatók.

Szintén fontos, hogy a játékgépek betiltását túlélték a körúti sörözők és szórakozóhelyek, de a nemzetközi kávézóláncok is érdeklődést mutatnak egy-egy körúti ingatlan kapcsán. A kávézók mellett új gyorsétteremláncok is megjelentek, egyre több fodrászlánc, szépségszalon nyitott üzletet a Körúton. A korábban is a piacon lévő pékségek tovább terjeszkedtek, új márkák, hálózatok jelentek meg, és további piacra lépőkre is lehet számítani 2014-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!