szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányhivatal nem hibázott akkor, amikor engedélyezte a Kossuth tér felújítása miatt a fakivágást, állítja a felújítást végző program igazgatója, Wachsler Tamás, aki szerint a téren egyébként sem volt egyetlen védett fa sem. Wachsler szerint a civilek túl későn fellebbeztek, miközben tavalyi sajtóhírekből tudható, hogy a rajtaütésszerű fakivágás miatt erre nem is volt módjuk.

A sajtóban megjelent állításokkal szemben a beruházó jogszerűen, minden szükséges engedély birtokában vágta ki a fákat a felújított és március 15-án átadott Kossuth téren - közölte a Steindl Imre Program (SIP) igazgatója, Wachsler Tamás hétfőn, aki azt követően nyilatkozott, hogy szombaton a Népszabadság azt írta: eljárási hibát követett el az V. kerületi örökségvédelmi hivatal a Kossuth téri fák kivágásának engedélyezésekor a fővárosi hivatal szerint, amikor nem fogadta el a Védegylet ügyféli jogállását. 

A képen Wachsler Tamás és a Kossuth tér látható
Stiller Ákos

A SIP igazgatója szerint viszont a Védegylet által hivatkozott végzés mindössze azt állapítja meg, hogy eljárási hiba volt, amikor a kerületi örökségvédelmi hivatal egyidejűleg döntött a Védegylet ügyféli státusának elutasításáról, valamint a fakivágási engedély ellen irányuló fellebbezésük elutasításáról. A kormányhivatal pusztán azt állapította meg, hogy az egyidejűség nem felelt meg a jogszabályoknak - hangsúlyozta. Az ügyfél státus egyébként sem járt a Védegyletnek, és az sem igaz, hogy a fakivágás jogszerűtlen lett volna - fűzte hozzá Wachsler Tamás, aki szerint a cikk állításával szemben a Kossuth téren egyetlen védett fa sem volt, a Belváros összesen három egyedi védettséget élvező fája közül a legközelebbi az Olimpia Parkban van. 

Wachsler szerint "a növényzet teljes letermelése helyett az igazság az, hogy hatvan egészséges fát meghagytak", és szerinte a Védegylet aligha a fák kivágását akarta megakadályozni, mert a vágási engedélyt több mint egy héttel a fák tényleges kivágása után támadta meg. Ez egyébként feltehetően azért történ így, mert - ahogyan az Átlátszó.hu megírta - miután április 18-án éjszaka kijött a favágásról szóló önkormányzati hirdetmény, pár óra múlva hajnalban mintegy 200 fát irtottak ki a Parlament előtt. A lap tavaly májusban azt írta, hogy az önkormányzati hirdetmény ellen 15 napon belül lehet fellebbezni, de az ügyféli jogállásból az ügy során szisztematikusan kizárt civil szervezetek ezt már nem tették meg, hiszen a favágásról szóló hivatalos értesítést is a fák kiirtása utáni héten postázta el nekik az V. kerület.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!