szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pereskedésbe torkollhat a Közép-európai Egyetem és egy társasház néhány lakójának vitája. Szerintük túl magasra építik az intézmény új campusát Budapest belvárosában, és emiatt káruk keletkezik. Vannak lakások, amelyekbe kevesebb fény jut az új épület miatt. A kerületi önkormányzat szerint minden szabályos, minden engedélyt megszereztek a kivitelezők, és a panaszkodó lakók között van olyan, akinek a lakásában annak idején szabálytalanul raktak be ablakot, így annak az eltakarását el kell viselnie – derül ki a pénteki Népszabadságból.

Megtartották a Közép-európai Egyetemen új campusának bokrétaünnepét, de a Népszabadság szerint ennek több lakó nem örült a szomszédos társasházból. Egy nyugdíjas asszony harmadik emeleti lakásának kisszobájából kiszorult a fény, miután az ablaktól karnyújtásnyira húzták fel az egyetem falát.

A szomszédban lévő tetőteres lakás tulajdonosa is a világosságot félti. A férfi azt mondta: az építkezés megkezdése után tudták meg, hogy az új tömb magasabb lesz, mint a régi, és hat méterrel emelkedik majd a társasház fölé. Szerinte a CEU kezdetben nem vitatta panasza jogosságát, de végül elzárkóztak attól, hogy kártérítésről tárgyaljanak.

A lakóknak nem tetszik az sem, hogy nem kérték hozzájárulásukat a házuk kéményei­nek magasításához, amire a campus építése miatt van szükség. Szerintük kényszerhelyzetbe kerültek, mert ha utólag nem mennek bele a kémény megtoldásába, veszélyessé válhat a fűtési rendszerük.

A lap megkereste az ügyben a belvárosi önkormányzatot. Onnan azt válaszolták, hogy az építkezés ügyében minden szabályszerű. A környezeti hatástanulmány készítése nem feltétele az építési engedély megadásának, és a kéménymagasításhoz sem szükséges a lakók előzetes hozzájárulása – közölték.

A nyugdíjas asszony elsötétült szobájával kapcsolatban úgy reagáltak: ha egy ablakot engedély nélkül alakítottak ki, akkor a tulajdonosnak akár a tűzfalépítést is tűrnie kell, függetlenül attól, hogy mikor építették be a problémás nyílászárót.

Az egyetem campusfejlesztési igazgatója, Baross Pál ugyancsak azt nyilatkozta, hogy a körülbelül ötmilliárd forintba kerülő campushoz minden hatóság hozzájárulását megszerezték. Jogerős építési engedély birtokában adták át a helyszínt a generálkivitelezőnek. Viták ettől még vannak, a panaszokat egyesével kivizsgálják – ígérte.

Az igazgató úgy látja: a tetőteres lakás tulajdonosának kártérítési igényét nem látják megalapozottnak, és amögött inkább „üzleti megfontolásokat" sejtenek. A nyugdíjas asszony ügye pedig „egy kölcsönös, kulturált tárgyalási folyamatban van", amely során jogi és méltányossági szempontokat is figyelembe vesznek – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!