szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Luxuslakásokat és üzlethelyiségeket alakítanak ki benne.

Elérte a legmagasabb pontját, ezért bokrétaavató ünnepséget tartottak a napokban az Andrássy út 47. szám alatti neoreneszánsz stílusú palotánál – adta hírül a felújítását végző Bayer Construct vállalatcsoport, amely a beruházást a BBID Kft.-vel közösen jegyzi. Az Oktogon és a Liszt Ferenc tér tőszomszédságában álló, a világörökség részét képező műemlék lakóépület teljes körű rekonstrukciója tavaly februárban kezdődött meg, és a tervek szerint 2022 második félévében zárul le.

A palotában 4700 négyzetméternyi hasznos alapterületen tíz darab exkluzív, rezidencia jellegű lakást, az utcaszinten pedig üzlethelyiségeket alakítanak ki, megőrizve a külső és belső műemléki elemeket.

Bayer Construct

A terméskő homlokzatú, eklektikus sarokház Freund Vilmos és Quittner Ervin tervei alapján 1878 és 1880 között épült Karsai Ignác megbízásából, aki a Pesti Viktória Gőzmalom igazgatója volt. A bérpalotában a tulajdonoson és családján kívül több tudós és vagyonos polgár is élt a XIX. és XX. században. Az épületben volt egykor a Világ című művészeti lap kiadóhivatala és szerkesztősége, és ott működött a Magyar Hírlap Rt. is. A földszintjén működött a Palermo kávéház, ahol Ady Endre és Molnár Ferenc is megfordult.

Bayer Construct

A háromemeletes, pincével, félemelettel és tetőtérrel is rendelkező épületnek különösen értékes belső tere a kapualj és a főlépcsőház, ahol a belső boltozaton neoreneszánsz díszfestés jelenik meg. A közlemény szerint a felújítás során a kivitelező nagyrészt megtartotta az épület régi szerkezetét, de több területen megerősítette, és anyagcserére is szükség volt. A bontási munkálatok során számos alkalommal találtak éles gránátokat és páncéltörő lövegeket.

Bayer Construct

A kivitelezés következő fázisában az elektromos, a gépészeti és a szárazépítési munkák kezdődnek meg.

A 47. szám alatti volt az egyik olyan Andrássy úti palota, amelyet 2004-ben feltűnően alacsony áron, tele lakókkal adott el a VI. kerületi önkormányzat úgy, hogy az érintettek nem is tudtak az adásvételről. Két évvel később, a HVG tényfeltáró írásainak nyomán a média figyelme az épület eladásának kétes körülményeire terelődött, majd a Fővárosi Ítélőtábla – felülbírálva a korábbi, elsőfokú ítéletet – kimondta, hogy a rá vonatkozó adásvételi szerződés érvénytelen. Az önkormányzat ugyanis nem pályáztatta a házat, mielőtt eladta.

Az ügyben később többek között Fürst György korábbi szocialista terézvárosi alpolgármestert is meggyanúsították különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett elkövetésével. A per 2014 júliusában kezdődött meg, 2018 februárjában kiderült, hogy megússza felfüggesztettel. A szövevényes ügy következményei máig tartanak, Terézváros polgármestere nemrég lemondásra szólította fel Bálint György szocialista önkormányzati képviselőt.

Az épület szerepelt tavalyi cikkünkben, amelyben a hosszú ideje húzódó budapesti felújításokat vettük számba:

Budapest szégyenfoltjai: így állnak most a leghíresebb soha véget nem érő felújítások

Ybl Miklós 1884-ben átadott, világhírű épületét nemcsak felújítják, de az ígéretek szerint az eredeti állapotára állítják vissza a belső tereket, emellett 21. századi színpadtechnikát szerelnek be a nyolcvanas évek örökségeként megmaradt NDK-s selejt helyett. Ez is magyarázhatja, hogy amíg az eredeti tervek még arról szóltak, hogy 2019.

* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!