szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb hat megyében nyílik meg a lakossági napelemes pályázat hétfőn délután ötkor. A jelentkezők napelemekre, vagy napelemekre és fűtéskorszerűsítésre is pályázhatnak, mindennemű önrész nélkül. 202 milliárd forintot oszt ki erre a célra az állam.

Hétfőn indul a lakossági napelem-pályázat második üteme, amelyben Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Somogy és Tolna lakói igényelhetnek ingyen napelemes rendszert, illetve pályázhatnak fűtéskorszerűsítésre – szükség esetén nyílászáró-cserével együtt.

Az összesen négy ütemből álló, 202 milliárdos programban 2024-ig jó 35 ezer háztartás juthat önköltség nélkül, teljesen állami pénzen napelemes rendszerhez. Az első ütem december 6-án indult, ennek tapasztalatait ebben a cikkben foglaltuk össze:

Sokan csalódtak az ingyen napelemes pályázatnál, amikor kiderült, hogy a hőszivattyús fűtés „csak egy klíma"

Számos ügyféllel nehéz volt megértetni, hogy a hőszivattyú ebben az esetben nem geotermikus fűtést jelent. A kivitelezők közül is volt, akit felkészületlenül ért a 202 milliárd forintos összértékű pályázathoz szükséges adminisztráció. Hétfőn indult az ingyen napelemes pályázatok első fordulója, egy pályázatíró segítségével szedtük össze az első tapasztalatokat.

A programban több mint 11 ezren építhetnek ki – szükség esetén nyílászárócserével – modern, hőszivattyús fűtést, aminek energiafelhasználását napelemek biztosítják, a többiek pedig napelemes kiserőművet telepíthetnek otthonuk vagy garázsuk tetőszerkezetére, aminek segítségével háztartási elektromos berendezéseik fogyasztását tudják megtermelni. Ehhez persze meg kell felelni néhány feltételnek, például a pályázók jövedelme nem érheti el az átlagot (az érintett ingatlan tulajdonosaira fejenként legfeljebb 4,85 millió forint éves jövedelem juthat), és előnyt jelent, ha hátrányos helyzetű településen élnek, minél több gyerekkel egy háztartásban.

A korábban több alkalommal is módosított pályázat legfontosabb célja a tisztább energiatermelés elérése, a klímaváltozásért felelős káros gázok – elsősorban a szén-dioxid – kibocsátásának csökkentése. Ehhez ugyan valóban hozzájárul, de szakmai szervezetek jelezték, hogy nem elég hatékonyan. A Magyar Energiahatékonysági Intézet becslése szerint Magyarország által a kitűzött kibocsátási célok eléréséhez évente körülbelül 100–130 ezer lakásnak kellene jelentős energetikai (mély)felújításon átesnie.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!