Elérte az ukrán menekültválság a budapesti albérletpiacot

A keresleti bérleti díj 5,4 százalékkal emelkedett, és a következő hónapokban jelentős emelkedés jöhet a kínálat terén is.

  • hvg.hu hvg.hu
Elérte az ukrán menekültválság a budapesti albérletpiacot

Rekordszintre nőtt a keresleti bérleti díj márciusban a budapesti albérletpiacon: a bérbeadók átlagosan 158 ezer forintot kértek egy kiadó lakásért, eközben viszont a bérelni vágyók 5,4 százalékkal többet, átlagosan 155 ezret adtak volna – a kínálat és a kereslet közötti olló történelmien összeszűkült.

A Rentingo albérletpiaci elemzése szerint a növekedés egyértelműen összefügg az ukrán menekültválsággal. A hirtelen megugró igényt egyrészt a piacon közvetlenül megjelenő ukrajnai lakáskeresők, másrészt azok az ukrán érdekeltséggel rendelkező vállalkozások gerjesztették, akik egyszerre akár több száz kimenekített munkavállalójuk lakhatását igyekeznek megoldani.

Márciusban ezért a még üresen álló lakások gyorsan gazdára találtak, vagy meg sem jelentek a piacon, miután a bérbeadók segélyszervezeteken keresztül is kínálják azokat. A kevés piacra kerülő lakásért ugyanakkor verseny indult, ami a bérlőket arra ösztönözi, hogy egymásra licitáljanak, így hajtva felfelé a keresleti albérletárakat.

A platform szerint a keresleti díjak emelkedése jelentős áremelkedést hozhat a következő hónapokban: a keresletbővüléshez még nem alkalmazkodtak a bérbeadók, hiszen nem emeltek árat, sőt, 2,3 százalékos mérséklődés volt a kínálati árak terén.

Rentingo
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?