szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatósági eljárás indult a Visegrád mellett 17 éve építeni kezdett, de 14 éve elakadt luxushotel-beruházás ügyében. Az új tervek engedélyezéséhez lesz szükség előzetes vizsgálati dokumentációra.

Környezetvédelmi hatósági eljárás indult a visegrádi szellemhotel ügyében – szúrta ki az Építészfórum a Pest Vármegyei Kormányhivatal hirdetményét. A vizsgálat a Minerva V50 Ingatlanfejlesztő Alap kezdeményezésére indult, amely egy négycsillagos szállodát szeretne megvalósítani a Duna-Ipoly Nemzeti Park felügyelete alatt álló, országos jelentőségű védett természeti területen fekvő ingatlanon.

Az építkezés még 2006-ban indult, eredetileg egy, a Hilton-szállodalánchoz tartozó hotelt álmodtak ide, ám hiába készült el a pincén kívül 13 szintes épület vasbeton váza, a 2008-as ingatlanválság eredményeképp 2009–ben leálltak a munkálatok.

Az ingatlan legutóbb 2019-ben cserélt gazdát, ekkor áttervezték az egészet, amire építési engedélyt is kaptak, aztán 2021–ben újra áttervezték – kisebb méretűre –, amihez módosítani kell az építési engedélyt – amit még nem hagyott jóvá a hatóság –, és szükség lesz új, előzetes vizsgálati dokumentációra is.

Az újabb az Archikon építésziroda által készített tervek alapján

  • a legfelső, 12. emeletet teljesen, a 11.-et részben visszabontják,
  • lebontanak több földszintes kiegészítő épületet,
  • a hotel többi épülete intenzív zöldtetőt kap,
  • a parkolókat a pince helyett a két épület között alakítják ki,
  • a telek többi részén visszaállítják az eredeti meredek terepviszonyokat, és
  • rehabilitálják a természetes erdei környezetet,
  • a hotel az eredeti 214 helyett 205 szobás lesz,
  • a wellnessrészleg 3500 helyett 2000 négyzetméteres lesz,
  • és parkolóhelyből is kevesebb épül, mint amit korábban terveztek.

Az építészeti szaklap szerint a beruházásról már készült Natura 2000 hatásbecslés is, ami megállapította, hogy az építkezés nem gyakorolt jelentős hatást az érintett Natura 2000 terület jelölő fajaira és élőhelyeire, valamint az egyéb ritka vagy védett fajokra.

A projekt először 2017-ben került kormányzati körök közelébe – írtuk korábban: a Longoria Holdingon, valamint a 30 millió eurós követeléssel rendelkező, akkor már Mészáros Lőrinc kezében lévő MKB-n át, 1,8 milliárdos értékének töredékéért került a Tiborcz István többségi tulajdonában lévő Hotel VSGRD Kft.-hez. Ezt követően került később, 2019-ben a Szíjj Lászlóhoz tartozó Minervához a projekt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!