szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ezért tartja jó ötletnek a kastélyok szétosztogatását.

„Mondjon nekem valaki a magyar Parlament épületén túl egy olyan állami műemléket, ami úgy néz ki, úgy van üzemeltetve és úgy van rendben, ahogy annak lennie kellene, vagy ahogy az kinéz Nyugat-Európában vagy a világ fejlettebb részén. Nincs ilyen” – nyilatkozta Lázár János a Telex podcastjában. Az építési és közlekedési miniszter az elmúlt hetekben nagy port kavart műemlékvédelmi törvényjavaslatról kapott kérdést, amelynek értelmében ingyen adhatna oda állami pénzből felújított kastélyokat magánszemélyeknek. Lázár szerint számos példa van arra, hogy az állam bár tulajdonosa, de nem jó gazdája ezeknek az ingatlanoknak.

A miniszter úgy véli, megoldást kell találni arra, hogy milyen szereplők tudnák úgy üzemeltetni ezeket a kastélyokat, hogy azok bevételt is termeljenek és a műemlékvédelmi szempontok is érvényesüljenek. Biztos benne, hogy a várak esetében nem opció, hogy magánkézbe kerüljenek – ezeknél ugyanis elképzelhetetlen, hogy például egy szálloda üzemeljen bennük –, a kastélyoknál viszont ez egy jó alternatíva lehet. Ősbűnnek tartja, hogy Magyarországon nem volt valódi restitúció és nehezményezi, hogy a rendszerváltás után a szóban forgó kastélyokat az állam nem adta vissza még csak működtetésre sem azoknak a családoknak, akik korábban birtokolták ezeket.

Lázár pontosított a tervezettel kapcsolatban, és elmondta, az az elképzelése, hogy az épületek működtetési jogát úgy adnák át, hogy a közfeladatok – például a múzeumok üzemeltetését és a kertek nyitvatartását – ellátására köteleznék az érintetteket, és hozzátette, neki elsőre a Mol, az OTP, a Richter és a Pannonhalmi Főapátság jutott eszébe, amikor arra gondolt, kire bízná a kastélyokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!