szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem tudni, hová költöznének, ahogyan az sem, hogy mi lesz az értékes palotával.

Az állam ki akarja üríteni azt a belvárosi épületet, amely jelenleg a Magyar Építész Kamara (MÉK), a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ), a Budapesti Építész Kamara (BÉK) és az Építész Mester Egylet (ÉME) Mesteriskolájának otthona – írja a 24.hu.

A lap értesülései szerint a MÉSZ-t irányító Ybl-díjas Krizsán András „ultimátumszerű utasítást” kapott a székház kiürítésére és átadására, így a témában megkeresték a közel százötven éves házban működő szervezeteket. Úgy tudják, hogy az Ötpacsirta utcai palota teljes egészében a Kossuth-díjas Turi Attila által vezetett (ő egyben a MÉK egyik alelnöke is), korábban számtalan értékes ingatlant, így az Ybl- és a Hild-villát, a Műcsarnokot, valamint az Andrássy úti Schanzer-villát is átvevő, azok felújítására, illetve fenntartására az államtól milliárdokhoz jutó Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kezébe vándorolhat.

Az ügyben a magyar építészet kiemelkedő alakjait tömörítő Huszonkettes Építészcsoport nyílt levelet írt, amelyben így fogalmaznak:

Az Ötpacsirta utca hetven éve szolgál a hazai építészet tényleges és szimbolikus otthonául. Az, hogy a kilakoltatás éppen A Magyar Építészetről szóló törvény hatálybalépésének pillanatában történik dráma, szégyen és gyalázat, de nem a véletlen műve. Kitervelt és végiggondolt terv része.”

A kilakoltatással fenyegetett szervezetek közül csak a Budapesti Építész Kamara szólalt meg. Ők arról adtak tájékoztatást, hogy a döntésről csak pár napja értesültek, és tárgyalásokat kezdeményeznek az illetékesekkel és a többi érintettel, hogy megtarthassák az Építészek Házát.

Az illetékes, a Lázár János által vezetett Építési és Közlekedési Minisztérium az ügyben azt közölte: „miután az építésszakmával szorosan együttműködve elkészítettük az új magyar építészetről szóló törvényt; a magyar építészeket, érdemeik jogos elismeréseként az újonnan létrehozott Magyar Építészet Napján a korábbiakhoz képest nagyobb odafigyeléssel díjazzuk; most érkeztünk el egy új Magyar Építészeti Központ felépítéséhez, ahol végre, több évtized után, méltó elhelyezésre kerülnek a szakmai szervezetek.

A jelenlegi költözés ennek a folyamatnak a része, amely során az érintett szervezetek bevonásával keresünk számukra – az új központ elkészültéig – ideiglenes székhelyet.”

Azt azonban továbbra sem lehet tudni, hogy hová költöznek az építészszervezetek, és mihez kezd a minisztérium a kiürített épülettel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!