szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyik reaktorsziget alatt elkészült a talajszilárdítás, nekilátnak a másik reaktorsziget alatti talajszilárdításnak.

„A mai napon, telefonon egyeztettünk Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával abból az alkalomból, hogy a paksi beruházás ismételten fontos mérföldköveken jutott túl” – jelentette be a Facebookon Szijjártó Péter energiaügyi külgazdasági miniszter.

A tárcavezető tájékoztatása szerint az ötös blokk (vagyis az új erőmű első blokkja) nukleáris szigete alatti talajszilárdítási munkálatok befejeződtek, így elkezdődtek a másik blokk nukleáris szigetének talajszilárdítása is. Ezzel párhuzamosan zajlik a teljes talajkiemelés munkálatainak előkészítése, a kijelölt alvállalkozó folyamatosan vonul fel a területre, így szeptember közepén kezdetét veheti a teljes talajkiemelés. Már 24 ezer cölöp került le a földbe a talajelőkészítési munkák során, így a szükséges cölöpök kis híján egyharmada már a helyén van.

Szijjártó Péter korábban azt nyilatkozta, az első blokk első betonöntése még idén meglehet, erről most nem írt.

A miniszter egyébként azzal nyitotta a tájékoztató posztját, hogy „azok az országok vannak biztonságban, amelyek saját maguk elő tudják állítani az általuk igényelt energia nagy részét. Magyarország adottságai nyomán ebből számunkra az a feladat akad, hogy fel kell gyorsítani a Paksi Atomerőmű két új blokkjának építését.”

Arról – szokás szerint – nem tett említést, hogy a projekt tetemes csúszásban van, az új blokkoknak az eredeti tervek szerint a 2020-as évek közepétől kellett volna termelésbe állniuk, ezt most a 2030-as évek elejére teszik.

Egyébként a Paks II. még mindig nem kapta meg a végleges létesítési engedélyt az Országos Atomenergiahivataltól. Annak híján a beruházás csak a vasbeton szerelésekig haladhat.

Szijjártó elfelejtett megemlíteni egy fontos részletet a Paks II. legnagyobb berendezéséről

Megérkezett Paksra Oroszországból az első hosszú gyártási idejű, egyben legnagyobb tömegű berendezés, a passzív biztonsági rendszer kulcseleme, a zónaolvadék-csapda. Ugyan a projekt még nem tart ennek beépítésénél, de ha ott tartana, akkor sem lehetne megtenni. Ahhoz ugyanis szükség lenne a teljes értékű létesítési engedélyre, amit négy év alatt, mind a mai napig nem sikerült megszerezni.

Minimum komoly aggályokat vet fel, hogy a működő erőmű teljesítményét idén is már több alkalommal vissza kellett tekerni, különben a Duna vízhőmérséklete meghaladta volna az engedélyezett 30 fokot. A klímaváltozás miatt egyre akutabb problémát a kormány úgy oldotta meg, hogy az energiaminiszter (Lantos Csaba) eseti engedélyével a környezetvédelmi határérték immár túlléphető.

Mostantól Lantos Csaba dönti el, hogy túlmelegedhet-e a Duna a paksi atomerőműnél

Az eddigi szabályozás szerint ezen a szakaszon a Duna vizének hőmérséklete nem haladhatta meg a 30 Celsius-fokot. Ez mostantól az energiaügyi miniszter döntése.

A Paks II. a tervek szerint kiegészítő hűtéssel épül. A berendezések az újabb látványterveken is fellelhetők, a Paks II. hűtővízcsatornájának partján. Ezek lényegében mini hűtőtornyok, azzal a fontos különbséggel, hogy nem természetes, hanem gépi, ventilátoros levegőáramoltatással és párologtatással hűtik a kimenő vizet 30 Celsius fok alá.

Ezzel együtt kérdéses, hogy a Duna elbírja-e a két erőművet egyszerre. Mármint nem a 30 fokos limit a probléma, azt a miniszteri kivétel megoldja – hanem hogy a Duna élővilága meddig bírja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!