szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Energiaellátásukat tekitnve önfenntartó lesz februártól a Dunaújvárosi Főiskola két új épülete.

Energiaellátásukat tekitnve önfenntartó lesz februártól a Dunaújvárosi Főiskola két új épülete.

A Dunaújvárosi Főiskola terjeszkedése és folyamatos fejlesztése egyet jelentett és jelent a város egy fontos területének rehabilitációjával is. A campusváros két újabb láncszemét megújuló energiával működtetik. A próbaüzem már zajlik, a szakemberek folyamatosan mérnek - írta a Dunaújvárosi Hírlap.

A lap online változata szerint kezdetektől az volt a szándék, hogy az elkészült rendszert az oktatásban is be lehessen mutatni, ezért minden lényeges paramétert mérnek, webes felületen jeleznek ki. Ez egy elképesztően bonyolult és összetett rendszer, ám szinte mindenről vannak és lesznek információik.

A P jelű épület hűtési-fűtési energiaforrása 24 db 150 méter mély talajszonda. A szondákban fagyálló folyadék kering, nyáron hőcserélőn keresztül veszi fel a hőt, a fűtési időszakban pedig a hőszivattyúnak adja le a szükséges hőmennyiséget. A hőszivattyúk, keringtető szivattyúk villamosenergia-ellátásának biztosítására napelem-rendszer került az épület tetejére. A másik, a GL jelű épület hűtését hat levegő-víz hőszivattyú látja el. A fűtést főleg a levegő-víz, részben pedig a talajkollektorokra kötött hőszivattyú rendszer végzi el.

A beruházás összköltsége meghaladta a hárommilliárd forintot. A megtérülési idő 12-18 év lehet, ám az épület működtetése lényegesen olcsóbb, mint más, esetleg kazánnal működtetett közintézményeké. Hasonló mérési lehetőségekkel ellátott önfenntartó épület - jelenleg - nincs Európában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!