3D-s nyomtatóval készített légcsőimplantátummal mentettek meg kisgyerekeket
Sikerrel kezeltek életveszélyes légzészavarral született kisgyerekeket 3D nyomatóval készített légcsőimplantátummal – jelentették be amerikai tudósok.
Légúti implantátumot először három éve ültettek be egy kisgyerek szervezetébe. A kisfiú meggyógyult, a beültetett anyag felszívódott – magyarázta Glenn Green, a Michigani Egyetem gyermek fül-orr-gégészeti professzora.
Mindhárom kisgyerek ugyanabban az életveszélyes betegségben szenvedett, a legkisebb három, a legidősebb 16 hónapos volt. A tracheobronchomalacia (TBM) nevű légúti fejlődési rendellenesség miatt a légcső annyira gyenge, hogy időszakosan összeomlik, és ezzel fulladást okoz. A kór gyógyíthatatlan, az életkilátások csekélyek.
Mindhárom kisgyerek hónapokat töltött intenzív osztályon, géppel lélegeztették őket, de még így is előfordult, hogy az újraélesztés mentette meg az életüket.
"Egyiküknek megállt a szíve, ahányszor étel jutott a gyomrába, egy másik baba immunrendszere annyira legyengült, hogy a legkisebb megfázás is életveszélyes lett volna" – mondta a professzor.
A rendszeresen összeomló légutak megtámasztására és nyitva tartására a kutatók 3D nyomtatással előállítható légcsőimplantátumot terveztek, mely igazodott a páciensek testéhez.
A speciális műanyagból nyomtatott implantátumok porózus csövecskék voltak, melyeket a beteg légúthoz lehetett rögzíteni, majd veszélytelenül felszívódtak.
A műtét után a légutak növekedését CT- és MRI-vizsgálatokkal követték. Az eszköz lehetővé tette a kisgyerekek légútjainak fejlődését és semmiféle szövődményt nem okozott.
"A gyerekek már családjaikkal élnek, a hétvégéket nem kell kórházi ágyon tölteniük" – tette hozzá Green. Kutatócsoportjának tanulmánya a Science Translational Medicine című amerikai szaklap új számában jelent meg.