Tetszett a cikk?

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint félreértéseken alapulnak azok a sajtónyilatkozatok, amelyek Gál J. Zoltán kormányszóvivő tájékoztatása alapján felvetik a felügyelet felelősségét a K and H brókercégének ügyében. Korábban a Pénzügyminisztérium és a kormányfő is a felügyelet felelősségét firtatta.

A PSZÁF szerint dátumelírás történt a László Csaba pénzügyminiszternek megküldött, ez év július 28-ai levélben, s a Közép-Európai Brókerképző Alapítvány igazolását a felügyelet nem 2002. július 23., hanem 2003. július 23. napján vette kézhez. Ebben a levélben a brókerképző alapítvány hivatalosan is megerősítette azt a tényt, hogy Kulcsár Attila nem rendelkezik megfelelő szakképzettséggel. A felügyelet dokumentuma szerint "a Kulcsár Attila személyi anyagában szereplő, a Közép-Európai Brókerképző Alapítvány által 97/159 sorszámon, a tőzsdei szakvizsga sikeres letételét igazoló okiratot az intézmény eredetileg más nevére állította ki". Ennek igazolására az eredeti dokumentumok másolatát a felügyelet a pénzügyminiszternek átadta.
A Pénzügyminisztérium szerint a felügyelet már 1998-ban felfedezett a K and H Bank értékpapírcégénél egy olyan ügyfél-nyilvántartási rendszert, amely gyakorlatilag Kulcsár Attila "magánnyilvántartásaként" működött". A tárca szerint az 1999-es ellenőrzés során a PSZÁF ismételten megállapította a korábban feltárt hiányosságokat, ám konkrét lépést nem tett az ügyben. A felügyelet szerint azonban arra vonatkozóan nem volt információja, hogy egy korábbi informatikai rendszer Kulcsár Attila "magán-nyilvántartásaként" tovább működött. Erről a felügyelet csak 2003. július 4-én szerzett tudomást, amikor a visszaélésekben feltehetően érintett munkavállalók személyi számítógépeinek adattartalmát a főhatóság másolatban megkapta.
A pénzügyi tárca szerint a PSZÁF hosszabb ideje tudhatott a K and H-bankcsoportnál folyó visszaélésekről, Medgyessy Péter kormányfő pedig szerdán szerdán közölte: a K and H Bank óriási felelőtlenséget követett el a Kulcsár-ügyben, és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének is rá kellett volna bukkannia arra, hogy valami nincs rendjén. A kormányfő azt is elmondta, hogy már kapott egy közbülső jelentést a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkártól a PSZÁF elnökének megveretése ügyében, és ez a dokumentum egyelőre "variációkat" tartalmaz. Medgyessy Péter szerint több csoport érdekeit is érintheti az ügy. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!