Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Ilia Malinin nehezen dolgozta fel, hogy a klubjából többen is odavesztek, amikor januárban egy utasszállító és egy katonai helikopter összeütközött Washington fölött. Úgy akart szerepelni a világbajnokságon, hogy az méltó legyen az áldozatok emlékéhez.

Nem túlzás azt állítani, hogy Ilia Malinin önmagával versenyez. A most húszéves amerikai műkorcsolyázó 2023-ban még „csak” bronzérmes lett a világbajnokságon, tavaly azonban már győzött, idén pedig megvédte a címét. 

A múlt heti bostoni műkorcsolya- és jégtánc-világbajnokságon hatalmas, 31 pontos előnnyel nyerte meg az aranyat a kazah Mihail Sajdorov előtt, és közel 40-nel kapott többet, mint a harmadik japán Kagijama Juma. Mégsem volt egészen elégedett, mert hiába ő a négyfordulatos ugrások királya – angolul a beceneve Quad God, azaz kvadraisten –, a kűrjébe tervezett hét (!) ilyen közül csak hatot sikerült teljesítenie.

Ilia Malinin (USA) | Men FS | 2025 ISU World Figure Skating Championships | A világbajnok kűrje

Unstoppable Ilia Malinin repeats as world champion with six quadruple jumps. Music Free Skating / Free Dance as of season 2024/2025 I’m Not a Vampire by Falling in Reverse — A férfiaknál a címvédő Ilia Malinin hatalmas fölénnyel nyerte meg a Bostonban rendezett olimpiai kvalifikációs műkorcsolya-világbajnokságot.

Az egyik ezek közül az axel volt, amelyet 2022-ben – mindössze 17 évesen – mutatott be először. Korábban ezt soha senki nem tudta sikeresen véghez vinni nemzetközi versenyen. Ez az úgynevezett élugrás azért olyan nehéz, mert a korcsolyázók előrefelé haladva indítják el az egyik lábukról, de leérkezéskor hátrafelé csúsznak tovább a másik lábukon, vagyis egy négyfordulatoshoz valójában négy és felet kell fordulni. A műkorcsolyában bemutatott másik öt ugrás – a toe loop, a flip, a rittberger és a salchow – ezzel szemben mind hátrafelé csúszásból indul, és úgy is zárul. 

Már a rövidprogram után is kényelmes volt az előnye, aztán pedig annak ellenére, hogy a betervezett négyfordulatos lutz helyett csak duplát ugrott – és még hozzájuk csapott egy hátraszaltót –, Malinin kűrjének technikai pontszáma olyan magas volt, hogy már csupán azzal meg tudta volna nyerni a versenyt. Nem véletlenül hasonlítják a tornában hétszeres olimpiai és 23-szoros világbajnok Simone Bileshoz a sportlapok. Mindkettejükre igaz: csak a saját ambíciójukon múlik, hogy meddig jutnak. „Nem akarok visszavenni addig, amíg nem sikerül mindet teljesítenem” – mondta a korcsolyázó a verseny után a terveiről.

AFP / Geoff Robins

Ez nem sok jóval kecsegtet a riválisai számára, akik áhítattal vegyes lemondással beszélnek róla. „Kezdem azt hinni, hogy legyőzhetetlen” – mondta Kagijama, honfitársa, Jason Brown pedig úgy fogalmazott: „A legmegdöbbentőbb az, hogy azt hiszem, még ennél is több van benne”.

Tragikus előzmények

Malinin elképesztő sikerért tovább árnyalja, hogy nehezen indult számára a felkészülés a vb-re. Amikor február elején – néhány nappal azután, hogy könnyedén megnyerte az országos bajnokságot – visszatért volna edzeni, nem tudta rávenni magát a munkára. A január 29-én történt tragikus légi szerencsétlenség járt a fejében, amelyben a washingtoni Potomac folyó fölött összeütközött egy utasszállító gép és egy katonai helikopter. A balesetnek nem volt túlélője: a repülőn tartózkodó 67 ember és a helikopter három fős legénysége is odaveszett.

Az áldozatok között volt Malinin klubjának egyik edzője, egy versenyzője és annak apja, valamint egy teljes család: két kislány és a szüleik. A korcsolyázó március elején azt mondta a The New York Timesnak: annyira rosszul érintették a történtek, hogy még hetekkel később sem tudott beszélni róla, vagy kimondani az elhunytak nevét. „A korcsolyázás általában segít kezelnem az életem nehéz történéseit, de most egyszerűen túl fájdalmas volt ott lennem. Igyekeztem hasznos munkát végezni, de egyszerűen nem tudtam koncentrálni. Nem ment.” 

Napokkal később tért vissza újra a jégre, és igyekezett a munkába temetkezni, elmerülni a programjai csiszolgatásában azzal a céllal, hogy Bostonban olyan produkciót nyújtson, amely méltó az elhunytak emlékéhez. 

Bármilyen könnyednek is tűnt a korcsolyázása, a vb ideje alatt is gyakran eszébe jutottak azok, akik odavesztek. Ilyenkor a szülei, Tatjána Malinyina és Roman Szkornyakov lendítették tovább. Az egykori műkorcsolyapáros, akik Kazahsztán színeiben versenyeztek, egyben a már az Egyesült Államokban született Malinin edzője is.

A favorit

Malinin kétségtelenül a jövő évi téli olimpia legnagyobb favoritja. Évek óta egyenletesen teljesít, és egyre magabiztosabban érzi magát a jégen. „Az önbizalmam, az, ahogyan mentálisan a versenyeket kezelem, jelentősen megváltozott. Már képes vagyok flow állapotba kerülni, és élvezni, ami történik. Már nem érzem, hogy bármit is erőltetnem kellene, ez segített át a mai napon is” – nyilatkozta a címvédés után. 

Az amerikai korcsolyacsapatban rajta kívül is vannak éremvárományosok: Bostonban a nők mezőnyében Alysa Liu győzött, a jégtáncpárosoknál pedig Madison Chock és Evan Bates nyakába akasztották az aranyat.

„Értetek”
Bostonban fellépett egy olyan korcsolyázó is, akit még Malininnél is keményebben érintett a január végi légi katasztrófa: Maxim Naumov a szüleit vesztette el. Az első hírek még arról szóltak, hogy ő, Jevgenyina Siskova és Vagyim Naumov egyetlen gyereke is az áldozatok között lehet, később azonban kiderült, hogy már korábban hazautazott a Kansas állambeli Wichitából, az országos bajnokság és az azt követő edzőtábor helyszínéről.

Siskova és Naumov – az 1994-es műkorcsolya-vb győztes orosz párosa –, akik évtizedek óta az Egyesült Államokban éltek és dolgoztak edzőként, még maradtak. Eredetileg nem is azzal a Bombardier CRJ700-assal utaztak volna, amelynek nekiütközött a Black Hawk, az utolsó pillanatban tették át arra a foglalásukat.

Maxim – aki negyedik lett az ob-n – a hétvégi bostoni versenyen nem indult, fellépett azonban azonban jótékonysági gálán, amelyet azért rendeztek meg, hogy pénzt gyűjtsenek a tragikus esetben elhunytak hozzátartozóinak.

Miután véget ért a kűrje, felnézett az égre, a szívére tette a kezét, és azt mondta oroszul: „Értetek. Velem vagytok. Szeretem mindkettőtöket.” A közönség egy percen át, állva ünnepelte.
A 23 éves sportoló néhány nappal korábban interjút adott az NBC-nek, ahol arról beszélt, „nem hiszem, hogy a történtek óta végig tudtam úgy sétálni egy folyosón, hogy valaki meg ne ölelt volna. Ez mindent felülmúl, amit valaha is képzelhettem. És nagyon sokat segít”.

Az előadásáról – amely a második volt a szülei elvesztése óta – azt mondta, ahogy fellépett a jégre, az agya kikapcsolt. „Csak velük beszélgettem, ők segítettek. Nem hallottam a közönséget, nem hallottam a hangosbemondót, semmit. Belső párbeszéd zajlott bennem, és a szívem szinte teljesen megnyugodott. És ők is végig ott voltak. És akárhányszor csak rájuk gondolok, főleg, amikor a jégen vagyok, ez tényleg, tényleg segít továbbmenni.”

(The Guardian, The New York Times, NBC, Athletic)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!