szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Gmail használata a titkosított Signal üzenetküldő alkalmazásnál is sokkal kevésbé biztonságos kommunikációs módszer.

Donald Trump elnök Nemzetbiztonsági Tanácsának tagjai, köztük a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Waltz, a The Washington Post által átnézett dokumentumok és három amerikai tisztviselővel készített interjú szerint kormányzati ügyeket intéztek személyes Gmail-fiókokon keresztül.

A Gmail használata – amely a titkosított Signal üzenetküldő alkalmazásnál is sokkal kevésbé biztonságos kommunikációs módszer –, a legújabb példa a nemzetbiztonsági tisztviselők igencsak megkérdőjelezhető adatbiztonsági gyakorlatára. Mint ismert, az amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők már korábban hatalmas botrányt okoztak azzal, hogy a jemeni katonai műveletek magas szintű tervezését egy Signal-csoportban végezték, ahova ráadásul tévedésből egy újságírót, Jeffrey Goldberget, az Atlantic főszerkesztőjét is felvették.

Trump amatőrökkel vette körül magát, most rágyújtják a házat

Donald Trump három elnökválasztási kampányt is felépített arra, hogy Amerikára kívül-belül ellenségek leselkednek, és csak ő képes megvédeni az országot tőlük. A kínos Signal-gate viszont azt jelzi, az amerikaiakat leginkább Trump embereitől kellene megvédeni, akik azt sem tudják, kivel tárgyalják ki a legtitkosabb nemzetbiztonsági kérdéseket egy csetben.

A The Post által átnézett e-mailek szerint Waltz egyik magas rangú segítője a normál e-mail szolgáltatást használt más kormányzati ügynökségek munkatársaival folytatott, rendkívül érzékeny jellegű egyeztetésekre, amelyek egy folyamatban lévő konfliktussal kapcsolatos katonai pozíciókat és nagy teljesítményű fegyverrendszereket érintettek. Míg a tisztviselő a saját Gmail fiókját használta, addig a kollégái a kormány által kiadott fiókokat használták, derül ki az e-mailek fejlécéből.

Waltznak kevésbé érzékeny, de potenciálisan kihasználható információkat küldtek a Gmail címére, például a napirendjét és más munkadokumentumokat – mondták a tisztviselők, akik másokhoz hasonlóan névtelenséget kérve nyilatkoztak arról, hogy mit tartanak problémásnak az információk kezelésében. A tisztviselők elmondták, hogy Waltz időnként bemásolt a napirendjéből a Signalba, hogy koordinálja a találkozókat és megbeszéléseket.

A személyes e-mail használata, még a nem titkosított anyagok esetében is, kockázatos, mivel a külföldi hírszerző szolgálatok számára nagyon fontos a magas rangú kormányzati tisztviselők, például a nemzetbiztonsági tanácsadó kommunikációja és időbeosztása – mondják a szakértők.

Mike Waltz vállalja a felelősséget, amiért egy újságírót is bevettek a kormányzati Signal-csoportba

Azt viszont nem tudja megmondani, hogyan tudtak ekkorát bakizni, egyelőre vizsgálják, mi is történt pontosan.

Brian Hughes, a National Security Council (NSC) szóvivője elmondta, hogy nem látott bizonyítékot arra, hogy Waltz a leírtak szerint használta volna a személyes e-mailjét, és elmondta, hogy azokban az esetekben, amikor “régi kapcsolatok” küldtek neki munkával összefüggő anyagokat, gondoskodott arról, hogy “cc”-zze a kormányzati e-mailjét, hogy megfeleljen a szövetségi nyilvántartási törvényeknek, amelyek előírják a tisztviselők számára a hivatalos levelezés archiválását.

“Waltz nem küldött minősített információkat egy személyes fiókon keresztül” – mondta Hughes.

Amikor a Waltz egyik munkatársáról kérdezték, aki érzékeny katonai kérdéseket vitatott meg a Gmailen keresztül, Hughes azt mondta, hogy az NSC munkatársai útmutatást kapnak arról, hogy “csak biztonságos platformokat használjanak a minősített információkhoz”.

Waltz más Signal-beszélgetéseket is létrehozott és vezetett a kabinet tagjaival érzékeny témákról, többek között Szomáliáról és Oroszország ukrajnai háborújáról – mondta egy magas rangú tisztviselő. Ezeknek a csoportoknak a létezéséről először a Wall Street Journal számolt be vasárnap.

Pete Hegseth védelmi miniszter Signal chatben tett megjegyzéseiben részletezte a jemeni huszi fegyveresek elleni márciusi támadást megelőzően a sorrendiséget, az időzítést és a fegyverrendszereket, ami potenciálisan veszélybe sodorhatta az amerikai repülőket és katonákat.

Signal-botrány: Pete Hegseth, Mike Waltz és Tulsi Gabbard privát adatai és jelszavai is megtalálhatók az interneten

Újságírók könnyedén megtalálták a tisztviselők privát mobilszámait és e-mail címeit, amelyekkel több hekkerek által is közzétett adatbázisban találkoztak, így nemcsak az elérhetőségeik, de a jelszavaik egy része is nyilvánosan elérhető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!