Zöld utat kapott Zaid Naffa testvére és a lélegeztetőgép-biznisz maláj szélhámosával tárgyaló külügyes nagyköveti megbízatása
Három új nagykövetjelölt kinevezését támogatta zárt ülésén a külügyi bizottság, így kerül majd Irakba a nemzetbiztonsági átvilágításon korábban megbukott Zaid Naffa testvére, Grúziába pedig az a volt helyettes államtitkár, aki kapcsolatban állt az állami lélegeztetőgép-bizniszen később milliárdokat kereső maláj üzletemberrel.
Támogatta az Országgyűlés külügyi bizottsága a Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter által kinevezni kívánt mindhárom új nagykövetjelöltet – tudta meg a HVG. A jelölteket, mint mindig, március 31-én is zárt ülésen, a nyilvánosság kizárásával hallgatták meg, de úgy tudjuk, mind megkapták a kormánypárti többségű testület támogatását, így nincs akadálya, hogy elfoglalják állomáshelyüket:
Oszama Naffa – Bagdad, Irak
Ponevács-Pana Petra – Tbiliszi, Grúzia
Sipos Sándor – Kuala Lumpur, Malajzia
A bagdadi magyar nagykövetség élére szánt jordániai magyar üzletember, Oszama Naffa jelölését a HVG már februárban megírta, de a Fidesz-kormányokkal és Orbán Viktorral is jó viszonyt ápoló Naffa-család tagjának jelölti meghallgatása csúszott. Az öthetes halasztás oka információink szerint az volt, hogy a tervezett február 24-i időpontra nem zárult le a Naffa jelöléséhez szükséges nemzetbiztonsági átvilágítási folyamat.
Végül Naffa megkapta a számára pozitív eredményt, miszerint nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot. Hasonló átvilágításon amúgy már kétszer átesett: mielőtt 2014-ben egyszerűsített honosítással 2 hónap alatt megkapta volna a magyar állampolgárságot, majd 2015-ben is, mielőtt kinevezték volna az Egyesült Arab Emírségekbe az abu-dzabi magyar nagykövetség élére, ahol 2023-ig volt nagykövet.
A testvére, Zaid Naffa viszont már kétszer is megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon. A 2000-ben beadott állampolgársági kérelmét emiatt tagadta meg az államfő 2001-ben. Amikor 2016-ban másodszor is beadta a honosítási kérelmet, akkor is megbukott. Annak ellenére, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent, 22 éve Jordánia tiszteletbeli konzulja Budapesten. A Naffa-családról itt írtunk:
Bagdadba, az iraki magyar nagykövetség élére neveznék ki a korábban könnyített magyar állampolgársághoz jutó Oszama Naffát. A jó kormányzati kapcsolatokkal bíró négy Naffa-testvér egyikeként ő korábban is volt nagykövet, az Egyesült Arab Emírségekben. Jordániában is nagykövetet cserél Szijjártó Péter.
A tavalyi választás és az azt követő tüntetések miatt éppen súlyos belpolitikai válságot jelentő időszakát élő Grúziába is új nagykövetet küldene Szijjártó Péter. Tbliliszibe – ahol az oroszbarát kormány győzelmét ünnepelni siető Orbán Viktort tavaly ősszel tüntetők fütyülték ki – Ponevács-Pana Petra a külügy nagykövetjelöltje. Ő jelenleg Malajziában diplomata, Kuala Lumpurban vezeti a magyar nagykövetséget.
Ponevács-Pana Petra diplomatakarrierje előtt, 2014-2021 között a külügyi tárca helyettes államtitkára volt, és neve e beosztásával összefüggésben került elő egy, a túlárazott kormányzati lélegeztetőgép-biznisz malajziai szálánál. Ismert, a szükségesnél jóval több, 17 ezer gépet vett a Covid-járvány idején irreálisan drágán, 336 milliárd forintért az állam – a haszon közvetítő cégeknél csapódott le.
Az egyik ilyen közvetítő cég, a malajziai GR Technolgies 6258 lélegeztetőgépet szerzett be Kínából 2020-ban, majd adta el 89 500 dolláros átlagáron a magyar államnak. A cég Vinod Sekhar üzletemberé volt, aki nem sokkal később vett egy luxusjachtot és egy Bombardier magánrepülőt is. Külön érdekes, hogy az állam szokatlan módon a vételár egy részét nem a cégnek, hanem Sekhar magánszámlájára utalta.
Vinod Sekhar 2007-ben, amikor a Forbes listája szerint Malajzia 14. leggazdagabb embere volt
AFP / ROSLAN RAHMAN
Vinod Sekhar 2007-ben a 14. leggazdagabb maláj volt, és ő vezette Malajzia első angol nyelvű talk-show-ját, volt filmproducer, az 1990-es években ő alapította meg Délkelet-Ázsia első internetszolgáltatóját, volt Formula–3-as csapata, privatizált szovjet állami vagyont, építőiparral, szoftverekkel és mezőgazdasággal is foglalkozik a Petra nevű cégcsoportja, és 320 darabos Miki egeres nyakkendőgyűjteménye is van, de
mostanában inkább pénzmosás és adóelkerülés gyanúja miatt kell magyarázkodnia.
A lélegeztetőgép-bizniszre nem véletlenül találta meg a külügyi tárca annak idején Vinod Sekhart, hiszen a a maláj üzletemberrel addigra szívélyes jó viszonyt ápoltak a tárcánál. Ahogy ezt annak idején a Momentum politikusa, Tompos Márton kiszúrta, Sekhar már 2019-ben közös fotót posztolt a Facebookon arról, hogy a most nagykövetnek jelölt Ponevács-Pana Petra helyettes államtitkárral tárgyal:
Vinod Sekhar és Ponevács-Pana Petra a külügyi tárca épületében Budapesten, 2019 nyarán
Facebook / Vinod Sekhar
A harmadik, hétfőn meghallgatott és a külügyi bizottság által továbbengedett nagykövetjelölt Sipos Sándor, akit éppen Ponevács-Pana Petra helyére, Kuala Lumpurba küldene Szijjártó nagykövetnek. Sipos jelenleg is nagykövet, Thaiföldön, a bangkoki magyar külképviseletet vezeti, ahová 2021-ben nevezték ki, miután elődje, Bus Szilveszter egy szexbotrány miatt megbukott és leváltották a posztjáról.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.