Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Három új nagykövetjelölt kinevezését támogatta zárt ülésén a külügyi bizottság, így kerül majd Irakba a nemzetbiztonsági átvilágításon korábban megbukott Zaid Naffa testvére, Grúziába pedig az a volt helyettes államtitkár, aki kapcsolatban állt az állami lélegeztetőgép-bizniszen később milliárdokat kereső maláj üzletemberrel.

Támogatta az Országgyűlés külügyi bizottsága a Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter által kinevezni kívánt mindhárom új nagykövetjelöltet – tudta meg a HVG. A jelölteket, mint mindig, március 31-én is zárt ülésen, a nyilvánosság kizárásával hallgatták meg, de úgy tudjuk, mind megkapták a kormánypárti többségű testület támogatását, így nincs akadálya, hogy elfoglalják állomáshelyüket: 

  • Oszama Naffa – Bagdad, Irak 
  • Ponevács-Pana Petra – Tbiliszi, Grúzia 
  • Sipos Sándor – Kuala Lumpur, Malajzia 

A bagdadi magyar nagykövetség élére szánt jordániai magyar üzletember, Oszama Naffa jelölését a HVG már februárban megírta, de a Fidesz-kormányokkal és Orbán Viktorral is jó viszonyt ápoló Naffa-család tagjának jelölti meghallgatása csúszott. Az öthetes halasztás oka információink szerint az volt, hogy a tervezett február 24-i időpontra nem zárult le a Naffa jelöléséhez szükséges nemzetbiztonsági átvilágítási folyamat.

Végül Naffa megkapta a számára pozitív eredményt, miszerint nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot. Hasonló átvilágításon amúgy már kétszer átesett: mielőtt 2014-ben egyszerűsített honosítással 2 hónap alatt megkapta volna a magyar állampolgárságot, majd 2015-ben is, mielőtt kinevezték volna az Egyesült Arab Emírségekbe az abu-dzabi magyar nagykövetség élére, ahol 2023-ig volt nagykövet. 

A testvére, Zaid Naffa viszont már kétszer is megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon. A 2000-ben beadott állampolgársági kérelmét emiatt tagadta meg az államfő 2001-ben.  Amikor 2016-ban másodszor is beadta a honosítási kérelmet, akkor is megbukott. Annak ellenére, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent, 22 éve Jordánia tiszteletbeli konzulja Budapesten. A Naffa-családról itt írtunk: 

A nemzetbiztonsági átvilágításon megbukott Zaid Naffa testvérét küldi Szijjártó Irakba nagykövetnek

Bagdadba, az iraki magyar nagykövetség élére neveznék ki a korábban könnyített magyar állampolgársághoz jutó Oszama Naffát. A jó kormányzati kapcsolatokkal bíró négy Naffa-testvér egyikeként ő korábban is volt nagykövet, az Egyesült Arab Emírségekben. Jordániában is nagykövetet cserél Szijjártó Péter.

A tavalyi választás és az azt követő tüntetések miatt éppen súlyos belpolitikai válságot jelentő időszakát élő Grúziába is új nagykövetet küldene Szijjártó Péter. Tbliliszibe – ahol az oroszbarát kormány győzelmét ünnepelni siető Orbán Viktort tavaly ősszel tüntetők fütyülték ki – Ponevács-Pana Petra a külügy nagykövetjelöltje. Ő jelenleg Malajziában diplomata, Kuala Lumpurban vezeti a magyar nagykövetséget. 

Ponevács-Pana Petra diplomatakarrierje előtt, 2014-2021 között a külügyi tárca helyettes államtitkára volt, és neve e beosztásával összefüggésben került elő egy, a túlárazott kormányzati lélegeztetőgép-biznisz malajziai szálánál. Ismert, a szükségesnél jóval több, 17 ezer gépet vett a Covid-járvány idején irreálisan drágán, 336 milliárd forintért az állam – a haszon közvetítő cégeknél csapódott le. 

Az egyik ilyen közvetítő cég, a malajziai GR Technolgies 6258 lélegeztetőgépet szerzett be Kínából 2020-ban, majd adta el 89 500 dolláros átlagáron a magyar államnak. A cég Vinod Sekhar üzletemberé volt, aki nem sokkal később vett egy luxusjachtot és egy Bombardier magánrepülőt is. Külön érdekes, hogy az állam szokatlan módon a vételár egy részét nem a cégnek, hanem Sekhar magánszámlájára utalta

Vinod Sekhar 2007-ben, amikor a Forbes listája szerint Malajzia 14. leggazdagabb embere volt
AFP / ROSLAN RAHMAN

Vinod Sekhar 2007-ben a 14. leggazdagabb maláj volt, és ő vezette Malajzia első angol nyelvű talk-show-ját, volt filmproducer, az 1990-es években ő alapította meg Délkelet-Ázsia első internetszolgáltatóját, volt Formula–3-as csapata, privatizált szovjet állami vagyont, építőiparral, szoftverekkel és mezőgazdasággal is foglalkozik a Petra nevű cégcsoportja, és 320 darabos Miki egeres nyakkendőgyűjteménye is van, de 

mostanában inkább pénzmosás és adóelkerülés gyanúja miatt kell magyarázkodnia

A lélegeztetőgép-bizniszre nem véletlenül találta meg a külügyi tárca annak idején Vinod Sekhart, hiszen a a maláj üzletemberrel addigra szívélyes jó viszonyt ápoltak a tárcánál. Ahogy ezt annak idején a Momentum politikusa, Tompos Márton kiszúrta, Sekhar már 2019-ben közös fotót posztolt a Facebookon arról, hogy a most nagykövetnek jelölt Ponevács-Pana Petra helyettes államtitkárral tárgyal

Vinod Sekhar és Ponevács-Pana Petra a külügyi tárca épületében Budapesten, 2019 nyarán
Facebook / Vinod Sekhar

A harmadik, hétfőn meghallgatott és a külügyi bizottság által továbbengedett nagykövetjelölt Sipos Sándor, akit éppen Ponevács-Pana Petra helyére, Kuala Lumpurba küldene Szijjártó nagykövetnek. Sipos jelenleg is nagykövet, Thaiföldön, a bangkoki magyar külképviseletet vezeti, ahová 2021-ben nevezték ki, miután elődje, Bus Szilveszter egy szexbotrány miatt megbukott és leváltották a posztjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!