Tetszett a cikk?

A felvételi-előkészítők hirdetései miatt a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséghez fordult az Oktatási Minisztérium. A tárca szerint a hirdetések azt a téves képzetet sugallják, hogy a tanfolyamokon jobban fel lehet készülni a kétszintű érettségire, mint a középiskolákban.

A tárca állítja: a középiskolák és a tanárok felkészültek az új típusú, felvételit is pótló érettségire - írja az Origo. Az előkészítők viszont úgy vélik, hogy jelenleg nagyobb szükség van rájuk, mint korábban, az oktatási rendszer ugyanis nincs felkészülve az új vizsgarendszerre. A felkészítők szerint a tanfolyamok megszüntetése olyan lenne, mintha a tárca a nyelviskolákat számolná fel.



A felvételi-előkészítők szükségességéről folytatott viták az idén bevezetésre kerülő kétszintű érettségi kapcsán lángoltak fel - teszi hozzá az Origo. Az új rendszer lényege: az egyetemi felvételit ezentúl az emelt szintű érettségi váltja ki, amit nem a felsőoktatási intézmények, hanem a középiskolák bonyolítanak le. Az Oktatási Minisztérium szerint ebből következően a középiskolák lényegesen több információval tudják ellátni a diákokat, mint a hagyományos előkészítők.



A tárca odáig ment, hogy az előkészítők hirdetései miatt múlt héten a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséghez fordult. "Az előkészítők hirdetései megtévesztőek, azt a látszatot keltik, hogy a fizetős tanfolyamokon olyan többlettudásra tehetnek szert a diákok, ami a középiskolákban nem szerezhető meg." - indokolta az Origónak a minisztérium lépését Sipos János, a tárca helyettes államtitkára.



Az Oktatási Minisztérium szerint az előkészítők nem rendelkeznek semmilyen speciális tudással, a középiskolák ugyanúgy felkészültek: a pedagógusok tavasz óta átképzéseken vesznek részt, az iskoláknak pedig 1998 óta nyilatkozniuk kell arról, hogy miként készülnek a kétszintű érettségire. Sipos szerint arról van szó, hogy a hagyományos felvételi előkészítők feleslegessé váltak, így megtévesztő magatartással próbálnak fennmaradni a piacon.



Az előkészítő irodák viszont úgy vélik, hogy továbbra is szükség van rájuk, mivel a középiskolák a legtöbb esetben nem tudják megfelelően felkészíteni a diákokat az új vizsgarendszerre. Kovács István, az ELTE BTK felvételi-előkészítő irodájának szervezője szerint az utolsó évben lehetetlen a tanórákon felkészíteni a diákokat, mivel éveken keresztül teljesen más rendszerben tanultak. Az idei évtől már a kreatív feladatok lesznek többségben a tényközpontú kérdések helyett. Ráadásul a pedagógusoknak sincs kellő ismeretük az új rendszerről - véli Kovács.



Az Oktatási Minisztérium panaszára gyors válasz nem várható. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség ugyanis nem illetékes az ügyben, így a beadványt a Gazdasági Versenyhivatalhoz továbbították. A versenyhivatal viszont előbb azt vizsgálja, egyáltalán jogosult-e eljárást indítani az ügyben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!