szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) azt követeli a kormánytól, hogy vonja vissza az intézményeket terhelő plusz öt milliárd forintos tartalékképzési igényét - közölte a szakszervezet elnöke csütörtökön Budapesten.

Nyáron jelent meg az a kormányhatározat, amelyben a felsőoktatási szférát 35 milliárd forintos kötelező maradványképzésre utasították, ez az összeg azonban ötmilliárd forinttal több, mint amennyit eredetileg a tartalékolására szántak. Ezt pedig az intézmények nem tudják teljesíteni - mondta sajtótájékoztatón Kis Papp László. Közölte: a maradványképzés egy része ismert volt, mivel a költségvetési törvény szerint az intézményeknek a tavalyi maradványértéknek megfelelő idei maradványt kell képezniük.

Kis Papp László azt mondta, hogy a szférát terhelő többlet-tartalékképzés miatt a szegedi, valamint a budapesti Semmelweis egyetemnek csaknem egymilliárd forinttal, míg az ELTE-nek 500 millió forinttal többet kell tartalékolnia. "A kormány az intézmények bevételeiben turkál", mivel ezeket a tartalékokat 90 százalékban az intézményeknek saját bevételeikből kell fedezniük - tette hozzá. Elmondta: a Magyar Rektori Konferencia a jövő kedden tárgyal a kérdésről, és úgy tűnik, a rektorok is tiltakoznak a többletteher ellen. Nem riadnak vissza határozottabb eszközök alkalmazásától, akár demonstrációtól sem.

Kis Papp László közölte: 1,2 milliárd forintra lenne szükség a szeptemberi 4,5 százalékos közalkalmazotti béremeléshez, a kormány azonban zárolta a felsőoktatás költségvetésének egy százalékát, 1,2 milliárd forintot. Mint mondta, a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács szerdai ülésén "találtak" már 200 millió forintot. Kérdésre válaszolva az FDSZ elnöke azt mondta: problémát jelent, hogy nincs meg a szeptemberi béremelés fedezete, és átmeneti megoldásként azt szeretnék kérni, hogy az egyetemeken lévő tartalékkeret terhére fizessék ki azokat.

Magyar Bálint oktatási miniszter csütörtöki budapesti sajtóértekezletén közölte, hogy amikor a kormány a 4,5 százalékos béremelésről döntött, akkor ő jelezte, hogy ennek nincs meg a fedezete. "A szakszervezetekkel való tárgyalásnál is mondtam, hogy rossz politika az, amely kiharcol és kikényszerít fedezet nélküli béremelési kötelezettséget" - mondta. Közölte azt is, hogy a 4,5 százalékos béremelésnek elég komoly áthúzódó hatása van a 2006-os évre. A körülbelül 240 millió forintos támogatás abból adódik, hogy a minisztérium főiskolákkal és az egyetemekkel közösen felmérte, melyek azok a területek, intézmények, "ahol borzasztó nagy gondot okoz ennek a forrásnak a hiánya, velük leült, megegyezett, és ehhez találtunk forrást". A miniszter hozzátette: ami a tényleges bértöbbletet jelenti, azaz összességében 1,2 milliárd forintot, "arra az egyetemek és a főiskolák külön forrást nem kaptak".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hárs Géza Kult

Operabalhé, maradványképzés és más ügyek

Az NKÖM visszatartja az év végéig esedékes támogatásokat, 26,7 milliárd hiányzik az intézmények és kht-k kasszájából. Bozóki András azt üzente: hitelfelvétellel vészeljék át az időt. Közben Petrovics Emil máris kilépett a munkáját még meg sem kezdő új, operaházi vezetésből, keményen kritizálva a miniszter személyi politikáját. Recseg-ropog a struktúra?

Gazdaság

Maradványérték

Bár nagyon szerette volna elkerülni Peter Mandelson, az EU kereskedelmi biztosa, hogy a szeptember 5-én, hétfőn...