szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szabad Magyarország vezetőiként múlhatatlan dolgunk megőrizni a szabadságot, az emberi méltóságot – mondta a miniszterelnök a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájánál.

Gyurcsány Ferenc az 1956-os forradalom leverésének 49. évfordulóján az áldozatok emlékére rendezett központi rendezvényen mondott beszédet. "A szabad és demokratikus Magyarország vezetőiként (..) van egy múlhatatlan dolgunk: megőrizni a szabadságot, megőrizni az emberi méltóságot, megőrizni a képességet, hogy érdeklődéssel és nyitottsággal, nagyszerűséggel forduljunk egymás iránt. Ebből, igen ebből sarjadhat ki a sikeres, a harmadik, Nagy Imréhez és mártírtársaihoz méltó, szabad Magyarország" – mondta a kormányfő.

"1956. október 23-ának dicsőséges, egy nemzetet felemelő forradalma elbukott, de a forradalom eszméi, törekvései, vágyai és álmai újraszülettek a harmadik Magyar Köztársaságban; újraszülettek és erősödnek" - hangsúlyozta a kormányfő.

1956 fiataljai szabad, független, demokratikus Magyarországot akartak. "Elindultak, de nem értek célba, de nem azért, mert eszméik, hitük gyenge volt, hanem mert aki ezzel szemben állt, az akkor és ott erősebbnek bizonyult, időlegesen, még 33 évig. De a nemzet, amit akart, kivívta magának, sokak erejével, tehetségével, sokak áldozatvállalásával" - mondta a kormányfő.

Gyurcsány Ferenc szavai szerint "tudta mindenki, ha bekövetkezik 23-a legfőbb akarata, ha megszületik az új, demokratikus, szabad Magyar Köztársaság, akkor mindazok, akik együtt küzdöttek, (...) abban a pillanatban egymásnak demokratikus ellenfelei, riválisai lesznek".

A miniszterelnök arról is beszélt: az szolgálja a nemzet igazi ügyét, hogy a sokféleségek párbeszédében és versengésében mindennap létrejön valamifajta új közös akarat, ami ahogy megvalósul, újra viták kereszttüzébe kerül.

"Nagy Imre értette, hogy a pártérdeknél és a párthűségnél előrébb való a nemzet iránti hűség, értette, hogy osztályhatalomból nem lesz nemzeti demokrácia, értette, hogy demokráciában a nemzet háza az az ország háza, hogy pártházakra nem építhető a nemzet háza, csak a demokratikus versengés kereteit megteremtő ország háza lehet az, ami versengés és együttműködés bonyolult közös világát létre tudja hozni. Nagy Imre elindult az úton, nem tudta befejezni" - mondta Gyurcsány Ferenc.

A központi ünnepség előtt a kormányfő szocialista politikusokkal, köztük Hiller István pártelnökkel és Lendvai Ildikó frakcióvezetővel együtt helyezett el egy-egy szál virágot pénteken reggel a 301-es parcellánál Nagy Imre, valamint a Névtelen áldozatok sírján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Amerikában kampánytéma lett 1956

John Kerry demokrata párti elnökjelölt pénteken közleményben méltatta az 1956-os magyar forradalmat, a nép szabadságvágyát és elszántságát.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Az ENSZ, 1956 és egy rejtélyes halál

Povl Bang-Jensen dán diplomata a magyar üggyel foglalkozó ENSZ-vizsgálóbizottság munkatársa volt, s 1959 novemberében holtan találták egy New York-i parkban. Halála körülményei máig tisztázatlanok. Csak az biztos, szembe ment az ENSZ és annak főtitkára, Hammarskjöld politikájával, amely elaltatta a magyar forradalom és az azt követő megtorlások vizsgálatát. Nagy András író, évtizedes történeti kutatásainak végén könyvet írt a Bang-Jensen-ügyről. A hvg.hu a szerzőt kérdezte.