szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Van okunk emlékezni a kommunizmus áldozataira, akiket el nem fogadható és meg nem bocsátható módon megsértettek méltóságukban, korlátoztak szabadságukban, akiknek elvették az életét - hangsúlyozta a kormányfő a kommunizmus áldozatainak emléknapján.

Az MTI-hez eljuttatott közleményében Gyurcsány Ferenc úgy fogalmaz: nincs olyan eszme, amelynek nevében bárkit meg lehet sérteni méltóságában, meg lehet fosztani szabadságától, életétől. Erre nincs mentség - szögezte le a miniszterelnök.

Mint írta, "hibát és bűnt követ el minden olyan politika, amely ahelyett, hogy óvna bennünket, ahelyett, hogy szabaddá tenne bennünket, alattvalóvá zülleszt".

A harmadik Magyar Köztársaság a szabadságra, a demokráciára, a felelősségre épül, ezért nem oszt és nem véd egyetlen olyan eszmét - a kommunistát sem -, amely nem ezekre az értékekre és elvekre épül - olvasható Gyurcsány Ferenc közleményében. A miniszterelnök hangsúlyozta: "fejet hajtunk a megbántottak, a megsértettek, a meggyilkoltak és emlékük előtt".

A kommunizmus áldozatainak emléknapját az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata alapján tartják február 25-én, annak emlékére, hogy Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet katonai hatóságok 1947. február 25-én jogtalanul letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Leszavazták a kommunizmus bűneit elítélő határozattervezetet

Elutasította a "totalitárius kommunista rezsimek bűneit" elítélő határozattervezetet szerdán az Európa Tanács parlamenti közgyűlése. A tervezet nem kapta meg a jóváhagyáshoz szükséges kétharmados többséget. A testület három órán át tartó vita után szavazott.

MTI Itthon

A jegybank bocsánatot kér a kommunizmus áldozataitól

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) bocsánatot kér a kommunizmus áldozatául esett alkalmazottaitól, és kéri azon egykori alkalmazottak vagy egyenes ági leszármazottaik jelentkezését, akik 1945 és 1960 között hátrányos megkülönböztetést szenvedtek a jegybanknál.