Tetszett a cikk?

Juhász Ferenc pártelnök, Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter, Kovács Kálmán a gazdasági minisztérium államtitkára lehet. A hvg.hu információ szerint egyre biztosabb, hogy Kóka János és Kiss Péter is bársonyszékhez jut.

Juhász Ferenc szívesebben lenne pártelnök, mint honvédelmi miniszter; a hvg.hu meg nem erősített információi szerint Juhász már egy évvel ezelőtt is eldobta volna a „bakaruhát”, és másutt folytatta volna tevékenységét.

Már Gyurcsány Ferenc miniszterelnökké jelölésekor egyre láthatóbbak lettek Juhász pártbéli ambíciói. Míg a Medgyessy-kormány utolsó heteiben a szocialista pártelit nagyobbik része Kiss Pétert támogatta, Juhász Gyurcsány mellett állt ki. „Győzött a jobb, győzött a jobbik”– összegezte véleményét Juhász a Gyurcsány megválasztását követő percekben, majd pár héttel később megválasztották az MSZP alelnökének.

A honvédelmi vezető nagy szerencséjére várhatóan összevonják az oktatási és a kulturális tárcát, amelynek vezetésére Hiller István az esélyes. Így az MSZP elnöke előbb-utóbb átadhatja a stafétát a Gyurcsány-csapat valamelyik tagjának. A háttérben állók már hónapok óta tudják, hogy a honvédelmi miniszter kacérkodik az MSZP elnöki posztjával. Ezzel a lépéssel Gyurcsány újra bizalmi emberét tudhatná a háttérországa élén, amellyel – úgy tudjuk – az MSZP-n belül többen nem értenek egyet. A jövő tavasszal esedékes tisztújító kongresszusig még többszörösen átrendeződhetnek az erőviszonyok, ezért Juhásznak egyelőre várnia kell. Addig is kilátásba helyezték kinevezését a rendvédelmi tárca vezetői posztjára. A mostani belügyminisztériumot ugyanis az eddigi tervek szerint két részre osztanák: egy önkormányzati és egy rendvédelmi tárcára, s az utóbbit ideiglenesen Juhász irányíthatná.

Helyére a honvédelmi minisztériumban Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára kerülhet. Biztosan nem nehezíti meg előrerukkolását KISZ-vezetői múltja, amely Gyurcsány szemében egyáltalán nem hátrány. A miniszteri poszt várományosa 25 éve a kisújszállási kvárosi KISZ-szervezetben kezdte politikai pályáját, majd egészen 1989-ig prominens tagja volt a párt ifjúsági szervezetének. Munkáját 1982-ben még Aranykoszorús KISZ-jelvénnyel is honorálták. A rendszerváltás évében Iváncsik, mint az MSZMP Szolnok megyei titkára részt vett a reformokban, majd az október 6-i átalakuló kongresszuson átlépett az MSZP-be. Majd 2002 májusától a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára lett.

Úgy tudjuk, posztján utódja Vadai Ágnes lehet. Vadai államtitkári jelölését alátámasztani látszik, hogy amellett, hogy a Nemzetvédelmi Egyetemen tanít, sok nyelvet beszélő, ifjú szocialistaként az utóbbi hónapokban rendkívül népszerű lett a párton belül.

Kóka Jánosnak ügyvezető gazdasági miniszternek Gyurcsány bizalmi embereként szintén biztos helye van a kormányban. Orvosként végzett, így - állítólag - szóba került, mint az egészségügyi tárca lehetséges vezetője, és személye felmerült külügyminiszterként is. Az egészségügyből azt hallottuk, Kóka szívesen kihátrálna, hiszen az ottani munka kevés sikert ígér. De pártjának, az SZDSZ-nek éppen ezen a területen volna szüksége erős emberre.

Fodor Gábor a szabad demokraták másik esélyes miniszterjelöltje, ő a környezetvédelmi miniszter titulus legnagyobb esélyese. Neve már az első Gyurcsány-kormány alakításának idején felmerült, mint a zöld tárca vezetője, ám ekkor a hátralévő rövid időre való tekintettel nem vállalta a pozíciót.

SZDSZ-közeli körökből kiszivárgó hírek szerint a pártnak elfogadható lenne a környezetvédelmi minisztérium abban az esetben, ha a három általuk megjelölt tárcából, csak kettőt kapnának meg, s emellé megtarthatnák a zöld tárcát. Az MSZP amúgy sem ragaszkodik ehhez a minisztériumhoz, s Fodor esélyeit tovább erősíti, hogy társadalmi szervezetek is szívesen látnák őt miniszterként. A civilek politikailag fajsúlyosabbnak tartják Fodort, hisz az SZDSZ szűkebb vezetésének, az ügyvivői testületnek tagja. Ráadásul a zöldek szerint Fodor esetében elmondható, hogy az agrár-lobbi nem kerülne túlsúlyba a „zöld érdekekkel” szemben.

Bőhm Andrást, az SZDSZ Országos Tanácsának elnökét is megkérdeztük, mi a véleménye párttársai miniszterjelöltségének esélyeiről: „Az ügyvivő testületi ülésről jövök, de eddig nevekről még nem esett szó, így az értesüléseiket érdemben sem megerősíteni, sem megcáfolni nem tudom!”

Sipos Anett

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Választás 2006

Fodor visszalép

Magda Sándor szocialista jelölt javára visszalép az országgyűlési választások második fordulójában Fodor Gábor az SZDSZ jelöltje Gyöngyösön - ezt maga a szabaddemokraták országos ügyvivője jelentette be.

MTI Választás 2006

SZDSZ-lista: Kuncze, Kóka, Fodor

Elfogadta a Szabad Demokraták Szövetsége országos listájának első harminc helyét a liberális párt országos tanácsa szombati ülésén - közölte Kuncze Gábor pártelnök, aki a párt miniszterelnök-jelöltje is.

MTI Választás 2006

Fodor Gábor törvényt sértett

A Legfelsőbb Bíróság csütörtökön megállapította, hogy Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője megsértette a választási eljárásról szóló törvényben foglalt jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét azzal a kijelentésével, miszerint „ez a kormány szüntette meg a sorkötelezettséget”.