szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fidesz: nevezze meg Gyurcsány az augusztus 20-i tragédia politikai felelősét.

A Fidesz azt kéri Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy még a szerdai nap folyamán nevezze meg az augusztus 20-i tragédia politikai felelősét és váltsa le a jogszabályban megállapított felelőst, Szilvásy György kancelláriaminisztert - jelentette ki Navracsics Tibor frakcióvezető Budapesten.

Az augusztus 20-i tűzijáték idején kitört viharban történt balesetek miatt senki sem ajánlotta fel lemondását, senki sem vetette fel politikai felelősségét, Gyurcsány Ferenc pedig hallgat - indokolta a kérést sajtótájékoztatóján a frakcióvezető.

Gyurcsány Ferenc még nyári szabadsága előtt fontosnak tartotta, hogy hat percben ossza meg gondolatait az emberekkel a Magyar Televízióban, most azonban nem tartja szükségesnek, hogy az augusztus 20-i tragédiáról beszéljen - jegyezte meg a fideszes politikus.

A miniszterelnök a tűzijáték után 20 órával jelent meg a nyilvánosság előtt, egy rövid felvezető szöveget mondott egy sajtótájékoztatón, részvétet nyilvánított, majd eltűnt, és azóta sem nyilatkozott a tragédiáról.

Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz keddi sajtótájékoztatóján azt kérte, a kormányfő vegye saját kezébe a tragédia körülményeinek kivizsgálását. Álláspontjuk szerint rossz döntést hozott a miniszterelnök, amikor Szilvásy Györgyre bízta a vizsgálat lefolytatását, aki a 2106/2005-ös, június 6-i kormányhatározat szerint felelős az állami ünnepségek lebonyolításáért.

Bekövetkezett a Fidesz keddi jóslata, miszerint a főnökök helyett meteorológusokat, katasztrófavédelmi szakembereket és köztisztviselőket fognak elbocsátani - mondta a frakcióvezető.

Navracsics Tibor kijelentette: a Fidesz három napot várt arra, hogy a magyar politikusok úgy viselkedjenek, ahogyan ez más demokráciákban történni szokott.

A fideszes politikus több olyan nyugat- és kelet-európai példát hozott fel, amikor tragikus események után vezető politikusok mondtak le posztjukról. Példaként említette, hogy a francia honvédelmi miniszter 1985-ben azért mondott le, mert a francia titkosszolgálat Új-Zélandon elsüllyesztette a Greenpeace egyik hajóját, valamint 2002 áprilisában az egész holland kormány önként vált meg tisztségétől, mert egy vizsgálat megállapította, hogy a holland békefenntartók 1995-ben a boszniai Srebrenicában nem akadályozták meg a népirtást.

2002 júliusában az ukrán védelmi miniszter mondott le, mert egy légi parádén egy vadászgép a közönség közé csapódott és többen meghaltak, a 2006-ban a borsodi Hejcénél lezuhant szlovák békefenntartókat szállító katonai repülőgép balesete után pedig a szlovák honvédelmi miniszter mondott le posztjáról.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!