szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az együtt ünneplés és a békesség fontosságát hangsúlyozta Szili Katalin az 1956-os forradalom közelgő ötvenedik évfordulója alkalmából mondott beszédében.

Az 1956-os forradalom álma mára megvalósult: szabad, független, demokratikus országban élhetünk. Az álom beteljesülése azonban azt is jelenti, hogy tudjunk együtt emlékezni - fogalmazott Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, hozzátéve, ez az egy hozhatja meg azt, amire mindannyian vágyunk, a békességet, azt a lelki megbékélést, ami erőt adhat a következő esztendőkben a változtatások véghezviteléhez. 
 
Szili Katalin szerint senki sem kérdőjelezi meg, hogy el kell végezni a politikai és gazdasági rendszerváltást követő úgymond "finomhangolásokat" az igazgatásban, az egészségügyben, az oktatásban és számos más helyen. A tavaszi és az őszi választás egy következtetésre enged: az együttműködésre. Arra, hogy az országnak békességben hozzunk el minden fejlesztést, azokat a lehetőségeket, amelyeket az Európai Unió kínál. 
 
Bár már megtörténtek azok a lépések, amelyek beteljesítették 1956 szellemiségét, társadalmi együttműködéssel, egyetértéssel szükséges megtalálni az egymást összekötő utakat, kapcsokat, amik mentén tovább lehet haladni - hangsúlyozta a házelnök. 
 
Ha a társadalom azt kívánja, hogy bizonyos fundamentális, alkotmányozást érintő kérdésekben, például a parlament létszámának szűkítése tekintetében, változtatások történjenek, akkor ezeket meg kell tenni, s ezt mindenkinek szükséges felismernie az egész országban - tette hozzá.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fókuszban

1956: évfordulós előkészületek

Folyamatos költségvetési korrekciók, elúszott pályázatok s a központi emlékmű körül folyó elkeseredett viták jellemzik egyelőre az 1956-os emlékévet, amely az eredetileg elképzelt 365 nap helyett igazából talán csak egy hosszú hétig fog tartani. Az 50. évfordulón a tervek szerint újonnan készült Kéthly Anna-, Mindszenty József-, Bibó István- és persze Nagy Imre-szobrokról is lehull majd a lepel.

MTI Itthon

Sosem látott fotókkal jelent meg az 1956 mártírjai

A tavaly elhunyt Szentpétery Tibor eddig még nem publikált fotóival jelent meg Eörsi László, 1956 mártírjai című kötete, amelyben a szerző az 1956-os forradalmat követő megtorlás 225 áldozatát veszi sorra a bírósági ítéleteiket feldolgozva; az album bemutatóját szerdán tartották a Budapesti Fegyház és Börtön Kisfogházában berendezett Emlékhelyen.

hvg.hu Itthon

1956: Emléktáblákat avatnak a pesti áldozatok emlékére

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából 1621, a pesti harcokban elhunyt áldozat neve szerepel majd azokon az emléktáblákon, amelyeket a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság és a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége (POFOSZ) kezdeményezésére helyeznek el tizenhárom budapesti sírkertben.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány: ez 1956 megcsalása

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a nemzetközi sajtó előtt elismerte, a frakciónak szánt beszéd nem állta ki a nyilvánosság próbáját, de nem mond le. A rendőrséget eredményes fellépésre, a lakosságot pedig tartozkodó magatartásra szólítja fel, a rendbontók helyett pedig ő szégyelli magát.