szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németország egyik leghíresebb és legnagyobb egyeteme, a frankfurti Goethe egyetem díszdoktorává avatja pénteken Sólyom László Magyarország köztársasági elnökét.

A magyar köztársasági elnök csütörtök késő este érkezett a Majna-parti városba, ahol részt vesz az 1956-os magyarországi forradalom ötvenedik évfordulójával kapcsolatos ünnepi megemlékezésen. A szombati rendezvényre a német demokrácia, illetve  parlamentarizmus jelképének számító Paulskirchében kerül sor, s Sólyom László mellett beszédet mond Helmut Kohl egykori kancellár is. Az ünnepség fő védnöke Roland Koch Hessen tartomány
miniszterelnöke, a tulajdonképpeni meghívó ugyanakkor a Németországi
Magyar Szervezetek Szövetsége (BUOD).

A Németországban élő magyarok számát Klement Kornél, a BUOD elnöke mintegy százhúszezerre becsülte. Elmondta, hogy szerte az országban mintegy ötven magyar szervezetet tartanak nyilván, s közülük körülbelül a fele tagja a szövetségnek. A BUOD  elnöke hangsúlyozta, hogy a magyar köztársasági elnök látogatását az itteni magyarság körében óriási érdeklődés előzte meg.    A pénteki nap fő eseménye az államfő díszdoktorrá avatása a tekintélyes Goethe egyetemen, ahová Sólyom László ismerősként tér vissza. Egykori Humboldt-ösztöndíjasként ugyanis már a nyolcvanas évek végén előadásokat tartott az egyetemen, s akkor kötött szoros barátságot Spiros Simitis professzorral, aki az elnök díszdoktori laudációját tartja.
    
   
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Sólyom figyelmeztetése a pártoknak

Sólyom László felszólította a pártokat, hogy vegyenek részt a parlamenti döntéshozatalban. Ennek hatására a Fidesz úgy döntött, megjelenik a pénteki bizalmi szavazáson. Csizmadia Ervin politológus a hvg.hu-nak arról beszélt, hogy a köztársasági elnök túlzott szerepvállalása a jelenlegi helyzetben alkot-mányossági bizonytalansághoz vezethet.

MTI Itthon

Sólyom a különböző 56-hagyományok egyesítését szeretné

Az egykori forradalmárok, a Nagy Imre-féle tradíciókat hangsúlyozó reformszocialisták és az emigráció 56-os hagyományainak egyesítésére van szükség - jelentette ki Sólyom László Szegeden. Az államfő szerint az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója még mindig nem lett igazi nemzeti ünnep.